Zaparcia u dzieci – jakie są ich przyczyny?

0
Zaparcia u dzieci - jakie są ich przyczyny

Zaparcia u dzieci - jakie są ich przyczyny

Problemy zdrowotne dziecka zawsze są powodem do obaw i niepokoju rodziców. Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości jest obstrukcja, określana potocznie zaparciem. Objawia się ona zaburzeniem w regularnym wypróżnianiu, a jej przyczyny mogą być różne.

Kiedy jest mowa o zaparciu u dziecka?

Dziecko w zależności od wieku ma stały cykl wypróżniania. W przypadku noworodków oddawanie półpłynnego stolca powinno pojawiać się po każdym karmieniu. Po upływie kilku tygodni częstotliwość ta zmniejsza się do 2 – 3 razy dziennie. Kilkulatek powinien wypróżniać się codziennie, albo przynajmniej co drugi dzień. Dłuższe odstępy sygnalizują zaburzenia wypróżniania. Czy jednak zawsze jest to powodem do niepokoju? Zaparcia są dosyć powszechną dolegliwością wieku dziecięcego. Ich przyczyny mogą być różne, a samo zaparcie często ustępuje po kilku dniach. Nie należy, zatem od razu wpadać w panikę, ale na pewno należy dziecko obserwować.

Cierpliwość, dieta i skuteczny środek – jak radzić sobie z zaparciami?

Zaparcia u dzieci mogą mieć łagodny przebieg, nie wymagający wizyty u lekarza. W takiej sytuacji jednak należy wspomóc organizm dziecka. Dużo cierpliwości i uwagi, zapewnienie odpowiednich warunków do wypróżniania, a przede wszystkim odpowiednia dieta i profesjonalny środek na zaparcia – to często klucz do sukcesu. Jednym z dostępnych na rynku preparatów jest Melilax. Ta mikrowlewka przeciw zaparciom przeznaczona jest dla niemowląt i małych dzieci. Powstała na bazie miodu, jest delikatna i skuteczna, a jej zadaniem jest oczyszczenie jelit i przywrócenie równowagi w ich funkcjonowaniu. Ceny melilaxu dla dzieci w aptece nie są wysokie.

Objawy towarzyszące zaparciu u dzieci, to między innymi:

  • wypróżnianie 2 razy w tygodniu lub rzadziej;
  • nabrzmiałość i bolesność brzucha;
  • duży rozmiar stolca o twardej konsystencji;
  • wstrzymywanie wypróżnienia;
  • obniżenie nastroju, marudność, senność;
  • brak apetytu;
  • popuszczanie niewielkich ilości kału co kilka dni.

Za mało błonnika, za dużo czekolady – przyczyny zaparć

Przyczyny dziecięcej obstrukcji mogą być żywieniowe, wynikające na przykład z niewłaściwie dobranych posiłków. Zaparcia u niemowląt mogą być związane z urozmaiceniem diety, zmianą mleka modyfikowanego itp. U starszych dzieci przyczyną może być słabsza tolerancja niektórych produktów. Podłożem zaparć bywa również niedobór ważnych składników, przede wszystkim błonnika, a także zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, zwłaszcza wody. Negatywny wpływ na jelita ma też zbyt częste spożywanie „zapychaczy”, takich jak produkty mączne, ziemniaki, warzywa strączkowe i słodycze. Inną przyczyną może być budowa układu pokarmowego, na przykład dyschezja u niemowląt, powodująca zaparcia, a związana z młodym, niedostosowanym jeszcze organizmem. Zaparcia u dzieci wywoływane są także przez choroby jelitowe, neurologiczne, mięśniowe, a także nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, cukrzycę, mukowiscydozę. W niektórych przypadkach zaparcie może być spowodowane reakcją na przyjmowanie leków.

Zmiany małe i duże, czyli co stresuje Malucha

Zdecydowana większość przypadków zaparć u dzieci ma podłoże psychiczne. Każda nowa sytuacja może być dla dziecka bardzo stresująca. Zamiana pieluszki na nocnik, zamiana nocnika na sedes, zmiana miejsca zamieszkania, pierwsze tygodnie w żłobku lub przedszkolu – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na organizm. Dziecko może nawet podświadomie powstrzymywać się przed wypróżnianiem, opóźniając ten moment, a w konsekwencji doprowadzając do poważnego problemu z zaparciami. Należy wówczas zapewnić Maluszkowi możliwie najlepsze warunki do spokojnego wypróżnienia. Czasami pomaga cisza i spokój, czasami delikatny bodziec w postaci bajki. Przede wszystkim jednak nie należy wprowadzać nerwowej atmosfery, ale okazać dziecku wsparcie, pocieszyć i wykazać się dużą cierpliwością. Można też delikatnie masować brzuszek kilkulatka. W przypadku niemowlęcia dobrze jest położyć je na pleckach i ostrożnie, powoli uginać naprzemiennie nóżki w kolanach, w połączeniu z delikatnym masażem brzuszka. Pomocny w zaparciach będzie skutecznie działający preparat dostępny w aptece. Jeśli problem z zaparciami trwa dłużej niż miesiąc, a towarzyszące temu objawy wzbudzają niepokój – należy skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *