Czym kierować się przy wyborze puzzli dla 5latka?

0
Czym kierować się przy wyborze puzzli dla 5latka?

Czym kierować się przy wyborze puzzli dla 5latka?

Układanie puzzli to jedna z najpopularniejszych form rozrywki przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, która niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem już od wielu lat. Obecnie puzzle dostępne są już nie tylko w tradycyjnej wersji, ale także jako układanki online. Dobierając puzzle dla poszczególnych grup wiekowych, warto kierować się pewnymi zasadami, aby układanki takie były dla nich przyjemną formą spędzania czasu i pozytywnie wpływały na ich rozwój. Czym więc kierować się przy wyborze puzzli dla 5-latka? Podpowiadamy.

Z ilu elementów powinny składać się puzzle dla pięciolatka?

Pierwszym aspektem, który należy uwzględnić, wybierając puzzle dla pięciolatka, jest ilość elementów. Powinna być ona dopasowana do etapu rozwoju dziecka, a także jego indywidualnych umiejętności. Dlatego czasami dobrą opcją dla pięciolatków są puzzle składające się na przykład z 6, 12 czy 15 elementów. Są jednak dzieci, które na przykład za pośrednictwem strony Puzzle Factory układają w tym wieku obrazki podzielone na 60 lub 70 części. Taka ilość jest dobrą propozycją dla pięciolatka, jeżeli tylko dziecko jest cierpliwe i lubi układanie puzzli, w przeciwnym wypadku lepiej postawić na układanki składające się z mniejszej ilości elementów. Jeżeli jednak dziecko już od dawna układa puzzle, wówczas odpowiednie mogą być dla niego obrazki podzielone na 80 a nawet 100 elementów. Przy takich ilustracjach maluchom mogą pomóc również ich rodzice lub opiekunowie.

Jakie puzzle wybrać dla pięciolatka?

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić, wybierając idealne puzzle dla pięciolatka, jest ilustracja, którą maluch będzie układał. Najlepiej pozwolić dziecku samodzielnie wybrać obrazek, który ma ułożyć. Jeżeli jednak kupujemy puzzle na prezent, warto postawić na obrazki przedstawiające ulubionych bohaterów bajek malucha, zwierzęta lub rośliny. Jeżeli dziecko układa puzzle online za pośrednictwem specjalnych stron internetowych, wówczas do wyboru ma ono setki tysięcy różnych wzorów przedstawiających zarówno krajobrazy, rośliny, zwierzęta, postacie z bajek i filmów, jak i obrazki sportowe, przedstawiające żywność czy technologie. Dziecko samodzielnie wybierając wzór układanki, chętniej poświęci się tej rozrywce i taka zabawa pozytywnie wpłynie na jego rozwój i zdolności memorystyczne oraz poznawcze.

Jak układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka?

Tradycyjne puzzle bardzo często się gubią. Dlatego rodzice nierzadko rezygnują z kupowania takich układanek dzieciom. Jest to jednak błąd, ponieważ układanie puzzli ma pozytywny wpływ na rozwój malucha. Przede wszystkim pozwala rozwijać mu jego wyobraźnię, poprawia motorykę, uczy cierpliwości, spokoju i opanowania. Puzzle to również świetna rozrywka dla całej rodziny. Dlatego nawet jeżeli maluchowi nie podobają się tradycyjne układanki, warto pokazać mu puzzle online, ponieważ być może taka forma rozrywki będzie mu bardziej odpowiadała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *