Jak dbać o wcześniaka? Poznajcie zasady opieki nad takim maluszkiem
Narodziny dziecka to najważniejszy dzień w życiu rodziców, ale też czas, który zmienia ich życie o 180 stopni. Od tego dnia nic już nie będzie takie samo. Sytuacja jest jeszcze bardziej stresująca, gdy dziecko jest wcześniakiem. Dziś doradzimy Wam, jak opiekować się takim maluszkiem.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o nie szczególnie trzeba dbać. Należy zdawać sobie sprawę, że wcześniaki są zdecydowanie bardziej narażone na nagłą śmierć łóżeczkową. Statystyki jasno pokazują, że najczęściej dotyczy ona właśnie wcześniaków płci męskiej urodzonych w miesiącach zimowych. Nie oznacza to wcale, że dziewczynki nie umierają. Dlatego należy zakupić monitor oddechu. Jego działanie jest bardzo proste, czyli monitoruje ono oddech dziecka. Jeżeli nastąpi przerwa na około 10-15 sekund, gdy oddech nie jest wykrywany urządzenie wytwarza wibrację, która ma niejako przypominać maluszkowi, że trzeba oddychać. Jeżeli to nie zadziała, to po kolejnych 5 sekundach włącza się bardzo głośny alarm, który ma obudzić rodziców czy zwrócić ich uwagę, że dziecko nie oddycha. W takim przypadku rodzice jak najszybciej powinni obudzić dziecko, a jeżeli nadal to nie przynosi efektów, to należy rozpocząć odpowiednie działania. Należy ułożyć je na plecach, następnie bardzo szybko objąć usta i nos maluszka swoimi palcami, a następnie wykonać pięć oddechów. Jeżeli i to nie pomoże trzeba przejść do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Drugi z rodziców powinien jak najszybciej wezwać pogotowie. Zatem już teraz rozumiecie, dlaczego na pewnych rzeczach oszczędzać nie można.
Jakie pieluszki wybrać?
Noworodki mają bardzo delikatną skórę, a wcześniaki tym bardziej. Dlatego też poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków trzeba też postawić na odpowiednie pieluszki. I tutaj nie sprawdzą się pampersy, bo nawet te najwyższej jakości mogą podrażniać skórę dziecka. Zdecydowanie lepiej postawić na bezpieczne pieluszki muślinowe. Pozwalają one skórze oddychać, chronią też przed przegrzaniem, a przy tym są szczególnie delikatne dla skóry maluszka. Warto też zauważyć, że są bardzo miękkie i to nawet po wielu praniach. Są też chłonne i mogą służyć do wycierania buźki dziecka po jedzeniu czy po umyciu.
Kangurowanie jest niezbędne
Każde dziecko trzeba kangurować i to możliwe jak najwcześniej. Najlepiej to zrobić do dwóch godzin po porodzie, bo dzięki temu maluszek zdobędzie większą ochronę przed rozwojem bakterii patogennych. Ale niestety w wielu przypadkach po narodzinach wcześniaka kangurowanie nie jest możliwe. Często dziecko musi trafić od razu na badania i do inkubatora. Ale jeżeli lekarze już pozwolą, to wtedy warto rozpocząć kangurowanie, tym bardziej, że redukuje ono stres i pozwala na utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała. Dziecko powinno być w takie pozycji, by jego malutka główka przytulona była do nagiej klatki piersiowej mamy czy taty. Trzeba pamiętać, że uszko powinno znaleźć się przy sercu rodzica, bo wtedy maluszek słyszy jego bicie i się uspokaja. Po wyjściu do domu również nie rezygnujecie z kangurowania. Zaleca się robienie tego do 9 miesiąca życia, ale w przypadku wcześniaków można kangurować nawet do roku.
Szczególnie troskliwa opieka
Wcześniaki mogą mieć problem ze spaniem. Częściej też płaczą. Dlatego wymagają szczególnie troskliwej opieki. Przede wszystkim należy je często nosić, ale warto by dziecko leżało też na brzuchu mamy, bo to je uspokaja. Stosujcie też pieluszki muślinowe. Do tego bardzo przydatny jest miś szumiś. Nie jest to zwykła zabawka. Otóż taki miś emituje dźwięki przypominające ruch wód płodowych, co rzeczywiście działa na dzieci szczególnie odprężająco. Nie zapomnijcie też o zachowaniu jeszcze wyższych standardów higieny, bo wcześniaki mają słabszą odporność niż dzieci urodzone w terminie. Dlatego też nie wystarczy tylko myć ręce po wyjściu z toalety czy po krojeniu mięsa. Należy dokładnie umyć ręce zaraz po przyjściu do domu i dopiero potem przywitać się z dzieckiem. Pamiętajcie, że wycierając nos zaraz musicie umyć też ręce. Oczywiście przynajmniej do pierwszego miesiąca życia maluszka należy zrezygnować z tłumu gości.