Suplementy w ciąży. O jakie witaminy i minerały powinna wzbogacić dietę przyszła mama?

0
Suplementy w ciąży. O jakie witaminy i minerały powinna wzbogacić dietę przyszła mama?

Suplementy w ciąży. O jakie witaminy i minerały powinna wzbogacić dietę przyszła mama?

Ciąża to wyjątkowo pracowity czas dla organizmu kobiety. Do zapewnienia zdrowego rozwoju płodu potrzebuje nie tylko więcej energii, ale też witamin i minerałów. W pierwszej kolejności czerpie je z zapasów przyszłej mamy. W czasie ciąży, a później karmienia piersią, niezwykle ważne jest zatem, aby nie dopuścić do niedoborów, m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych, jodu, witaminy D3 czy kwasu foliowego.

DHA

DHA, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów omega-3, zdaniem specjalistów zajmuje kluczowe miejsce w diecie kobiety w ciąży[1]. Szczególnie podkreśla się jego wpływ na rozwój  mózgu i narządu wzroku dziecka. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią, a wraz z EPA utrzymanie prawidłowego funkcjonowania serca.

Korzystne działanie kwasu DHA występuje wtedy, gdy ciężarna spożywa go 200 mg dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA[2]. Trzeba jednak mieć na uwadze, że najwięcej DHA występuje w tłustych rybach morskich (m.in. dorszu, tuńczyku, halibucie, śledziach) oraz w olejach rybnych i owocach morza. Jeśli więc spożycie ryb przyszłej mamy jest niskie, ewentualne zwiększenie dawki powinna skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kwas foliowy

Podobnie jak kwasu DHA, tak i kwasu foliowego, organizm człowieka nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Należy więc dostarczać go z pożywieniem. Dobrym źródłem folianów są m.in. warzywa strączkowe, zielone warzywa liściaste, zboża czy orzechy. Stosowanie suplementów diety, takich jak MamaDHA Premium+ z kwasem foliowym znacząco ułatwia zaopatrzenie organizmu w odpowiednia ilość kwasu foliowego zalecaną do spożycia podczas ciąży.

Dlaczego foliany są takie ważne w diecie przyszłej mamy, a ich suplementację powinno się zacząć na co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę? M.in. biorą one udział w procesie podziału komórek[3]. Warto dodać, że cewa nerwowa kształtuje się ok. 4 tygodnia ciąży. Oprócz tego foliany wspomagają prawidłową produkcję krwi i sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Jod

Jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a poprzez to wpływa na:

utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Dodatkowo pomaga zachować zdrową skórę oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego

W ciąży zapotrzebowanie na jod znacznie zwiększa się i przyjmowanie tego mikroskładnika wyłącznie z pożywienia może nie być wystarczające. Dlatego rekomenduje się suplementację jodu w dawce 200 µg na dobę od samego początku ciąży, a najlepiej jeszcze przed zapłodnieniem, aby organizm kobiety mógł zgromadzić zapasy potrzebne do zwiększonej produkcji tyroksyny[4].

Witamina D3

Zgodnie z danymi klinicznymi, problem niedoboru witaminy D może dotyczyć ponad 50 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie w miesiącach o niskim nasłonecznieniu[5]. Położenie geograficzne Polski nie pozwala na ekspozycję na słońce, która byłaby wystarczająca do syntetyzowania w skórze optymalnej ilości tej witaminy. Dla kobiet w ciąży suplementowanie witaminy D jest szczególnie istotne ze względu na jej udział w procesie podziału komórek. Jest też potrzebna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu oraz w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wapnia we krwi.

Zapotrzebowanie na suplementację witaminy D powinno zostać określone na podstawie badania krwi (konkretnie jej stężenia w surowicy). Jeśli jednak nie jest to możliwe, zgodnie z rekomendacją Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią powinny przyjmować 2000 j.m. (50 µg) dziennie[6]. Taka dawka „witaminy słońca” jest zawarta w dwóch kapsułkach MamaDHA Premium+.


[1] R. Wierzejska, J. Wielgosz, Znaczenie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w okresie ciąży i laktacji, https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/znaczenie-kwasu-dokozaheksaenowego-dha-w-okresie-ciazy-i-laktacji/, [dostęp: 15.12.2022].

[2] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, „Ginekologia Polska”, 2011, s. 552.

[3] M. Witczak, T. Ferenc, J. Wilczyński, Patogeneza i genetyka wad cewy nerwowej, „Ginekologia Polska”, 2007. 

[4] A. Bacz, Zapotrzebowanie na jod w okresie ciąży, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/61949,zapotrzebowanie-na-jod-w-okresie-ciazy, [dostęp: 15.12.2022].

[5] F.M. Szymański, D.A. Bomba-Opoń, P. Łęgosz, J. Głogowska-Szeląg, W. Baran, J. C. Szepietowski, B. Kos-Kudła, K.J. Filipiak, M. Kozłowska-Wojciechowska, Miejsce witaminy D w codziennej praktyce klinicznej — interdyscyplinarne stanowisko ekspertów, „Forum Medycyny Rodzinnej” 6/2015, s. 428.

[6] Zasady suplementacji diety witaminą D, https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/wit-d-suplementacja.pdf, [dostęp: 15.12.2022].

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *