Wypalenie zawodowe – podstawowe informacje

0
Wypalenie zawodowe - podstawowe informacje

Wypalenie zawodowe - podstawowe informacje

Wypalenie zawodowe to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większej ilości osób. Wynika między innymi z doświadczanych trudności w życiu zawodowym i ogromnego stresu, związanego z wysokimi wymaganiami i często obserwowanym „wyścigiem szczurów”. Jakie są dokładne objawy wypalenia zawodowego? Jakie ma skutki i w jaki sposób można z nim walczyć?

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe objawy obejmują przede wszystkim uczucie emocjonalnego i fizycznego wyczerpania, brak entuzjazmu lub motywacji do pracy oraz poczucie nieskuteczności bądź braku osiągnięć. Często pojawiają się przy tym negatywne odczucia względem pracy i cynizm, w którym podważana jest między innymi sensowność wykonywania danego zajęcia. Poważnie spada skuteczność zawodowa, co jest nie tylko odczuwalne dla samego pacjenta, ale też widoczne dla jego współpracowników czy przełożonych.

Warto zauważyć, że brak sił wynikający z pracy w przypadku wypalenia zawodowego często wiąże się z paradoksalną wręcz niemożnością odpoczynku. Mimo uczucia ciągłego przepracowania, osoba doświadczająca wypalenia zawodowego może nie chcieć i nie umieć oderwać się od zadań – często ma poczucie, że musi jeszcze coś zrobić niezależnie od odczuwanej niechęci i wyczerpania. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do depresji i lęku.

Skutki wypalenia zawodowego

Skutki wypalenia mogą być bardzo zróżnicowane, od obniżenia wydajności pracy po wzrost złości i wrogości wobec współpracowników i partnerów. Obejmują również izolowanie się od współpracowników i innych osób, związanych przede wszystkim z miejscem pracy. Wypalenie zawodowe może również prowadzić do zwiększonej absencji w pracy, zmniejszonej wydajności, a nawet chorób fizycznych, takich jak bezsenność, problemy z układem krążenia i problemy z trawieniem. Ze względu na różnorodność objawów, nierzadko jest ono mylone z innymi problemami natury psychicznej lub somatycznej.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Aby zwalczyć wypalenie, ważne jest przyjęcie zdrowych mechanizmów radzenia sobie, takich jak regularne ćwiczenia, techniki relaksacyjne, odpowiednia ilość snu i czas na spędzanie wolnego czasu. Ważne jest również wyznaczanie sobie realistycznych celów w pracy – nie bierz na siebie zbyt wiele na raz! Wreszcie, istotne jest ustalenie jasnych granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, aby nie dać się przytłoczyć przez zobowiązania zawodowe.

Diagnoza i leczenie

Mimo że sposoby na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym zdają się być proste do zrealizowania dla większości osób, w praktyce może to nie być aż tak łatwe. Dlatego wiele osób, które doświadczają tej dolegliwości, powinno zdecydować się na spotkanie z psychologiem – może być to spotkanie twarzą w twarz lub online – co pozwoli im na zweryfikowanie podejrzeń. Psycholog pomoże rozpoznać problem i jego źródło, a także podpowie, co zrobić w takiej sytuacji. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się konsultacja psychiatryczna, która pozwoli na uzyskanie zwolnienia lekarskiego, wspomagającego proces zdrowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *