Schematy żywienia niemowląt – pomoc dla rozpoczynających rozszerzanie diety

0
Schematy żywienia niemowląt – pomoc dla rozpoczynających rozszerzanie diety

Schematy żywienia niemowląt – pomoc dla rozpoczynających rozszerzanie diety

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez specjalistów z myślą o tym, aby ułatwić proces wprowadzania pokarmów do diety dziecka innych niż mleko mamy czy mleko modyfikowane. Przedstawia on liczbę posiłków i wielkość tych posiłków, jaką dziecko powinno zjadać w ciągu doby. W schemacie eksperci opisują rodzaj i konsystencję pokarmów, takich które będą najlepsze dla niemowląt w poszczególnych miesiącach ich życia.

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez specjalistów z myślą o tym, aby ułatwić proces wprowadzania pokarmów do diety dziecka innych niż mleko mamy czy mleko modyfikowane. Przedstawia on liczbę posiłków i wielkość tych posiłków, jaką dziecko powinno zjadać w ciągu doby. W schemacie eksperci opisują rodzaj i konsystencję pokarmów, takich które będą najlepsze dla niemowląt w poszczególnych miesiącach ich życia. Trzeba mocno zaznaczyć, iż żywienie dziecka w okresie pierwszych 1000 dni jest bardzo ważne dla jego przyszłego zdrowia a także budowania prawidłowych i właściwych nawyków żywieniowych. Pomaga w budowaniu także właściwych relacji z jedzeniem. Jest to okres kiedy intensywnie rozwija się u dziecka mózg i kształtuje właściwie odporność. Stosowanie się do schematu pomaga w bezpiecznym wprowadzaniu do diety zdrowych posiłków.

Zasady rozszerzania diety. Czyli co po kolei.

Chyba najważniejszą zasadą w rozszerzaniu diety niemowlaka jest podawanie dziecku małych porcji. Na początek jest to jedna, dwie łyżeczki, tylko do posmakowania i poznania nowego smaku. Jest to moment na obserwację dziecka jak reaguje na nowe produkty w diecie. Później ta ilość powinna stopniowo się zwiększać. Należy podawać nowe produkty w odpowiednim momencie. Gdy dziecko wykazuje oznaki głodu chętniej sięgnie po coś nowego. Początki mogą być trudne ale gdy niemowlę jest głodne, to chętniej będzie się uczyło nowych smaków. Należy też używać odpowiednich akcesoriów do karmienia. W tym celu pomocne będą odpowiednie silikonowe talerzyki z przegródkami, miseczki i sztućce. Żołądek dziecka jest malutki, więc trzeba mieć umiar i dostosować wielkość porcji do dziecka. Często może się nam wydawać, że dziecko zjadło bardzo mało, ale taka ilość może okazać się wystarczająca dla jego brzuszka.

Powtarzalność w rozszerzaniu diety

Gdy rozszerzamy dietę, najlepiej jest oferować dziecku konkretny produkt przez kilka dni, a nawet kilka tygodni. Może bowiem chwilę potrwać, zanim dziecko zaakceptuje nowy smak. Zaskoczeniem mogą okazać się nieznane dotąd konsystencje i barwy. Dajmy dziecku czas. Według badań expertów nowy produkt trzeba nieraz podać nawet kilkanaście razy, nim niemowlę go w pełni zaakceptuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *