Zaparcia u dziecka – kiedy występują, jakie są ich objawy, jak sobie z nimi radzić?

0
Zaparcia u dziecka – kiedy występują, jakie są ich objawy, jak sobie z nimi radzić

Zaparcia u dziecka – kiedy występują, jakie są ich objawy, jak sobie z nimi radzić

Układ pokarmowy noworodka nie funkcjonuje tak samo, jak u osoby dorosłej i nie jest przyzwyczajony do trawienia pokarmu, który w czasie życia płodowego dostarczało mu łożysko. Z tego względu w pierwszych miesiącach życia u dziecka  mogą pojawiać się dolegliwości, takie jak kolka czy zaparcia.

Skąd się biorą zaparcia u niemowląt?

Problem zaparć dotyczy wielu niemowląt w pierwszym roku życia. Zazwyczaj nie są one jednak wynikiem groźnej dla zdrowia choroby, lecz niedojrzałości ich układu pokarmowe i mijają z wiekiem. O zaparciach u dziecka możemy mówić w sytuacji, gdy wypróżnia się ono rzadziej niż 2 razy w tygodniu, towarzyszy temu ból i wyraźne złe samopoczucie. Dziecko może być niespokojne, marudzić, źle spać i tracić apetyt. Często pojawiają się również zachowania podobne jak przy kolce, czyli prężenie się i podkurczanie nóżek. W ten sposób niemowlę sygnalizuje ból brzuszka.

Przeczytaj także: https://humana-baby.pl/blog/zaparcia-u-dzieci/

Jakie są przyczyny zaparć w dzieci?

Oprócz wspomnianej wcześniej niedojrzałości układu pokarmowego, który musi nauczyć się trawić nowy rodzaj pokarmu, innymi czynnikami wywołującymi zaparcia mogą być:

  • Alergie pokarmowe;
  • Źle przygotowana mieszanka mleka modyfikowanego – najczęściej wpływ na to mają zaburzone proporcje – za duża ilość proszku w stosunku do wody;
  • Zbyt wczesne rozszerzanie diety u niemowląt;
  • Zbyt mała ilość błonnika w diecie starszych dzieci;
  • Podawanie dziecku za małej ilości płynów – ma to znaczenie szczególnie w przypadku niemowląt karmionych mm;
  • Biegunka przebyta w ciągu kilku wcześniejszych dni;
  • Sytuacje stresowe związane np. z odstawieniem, powrotem mamy do pracy lub adaptacją w nowym miejscu.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Choć zaparcia z reguły nie świadczą o poważnym problemie chorobowym (chyba że są wynikiem innego schorzenia), są bolesne i męczące dla dziecka. Warto więc dołożyć starań, aby jak najszybciej przynieść mu ulgę, wykorzystując sprawdzone sposoby:

  • Odpowiednio przygotowywać mleko modyfikowane, przestrzegając proporcji określonych na opakowaniu oraz częstotliwości karmień;
  • Dbać o to, by dzieciom karmionym mieszanką zastępczą podawać odpowiednią ilość wody, szczególnie w ciepłe dni;
  • Stopniowo i powoli rozszerzać dietę niemowlęcia, przestrzegając zaleceń pediatrów;
  • Zapewniać dzieciom odpowiednie ilości błonnika w diecie.

Doraźnie może się sprawdzić również ciepła kąpiel, delikatny masaż brzuszka oraz podanie dziecku specjalnej, ziołowej herbatki ułatwiającej trawienie, dostępnej np. w ofercie firmy Humana.

W przypadku nawracających zaparć najlepiej ograniczyć w diecie dziecka produkty zbożowe – szczególnie ryż – i stosować specjalne probiotyki, pomagające w budowaniu właściwej flory bakteryjnej. Warto również skonsultować się  z lekarzem, który wykluczy możliwość alergii pokarmowej lub poważniejszych schorzeń.

Niezwłoczna wizyta u pediatry będzie konieczna, jeśli u dziecka występują inne, niepokojące objawy, takie jak gorączka, wymioty czy całkowita utrata apetytu i znaczny spadek wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *