Mleko dla noworodka – naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze?

0
Mleko dla noworodka - naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze

Mleko dla noworodka - naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze

Pojawienie się na świecie noworodka jest ogromnym przeżyciem dla rodziców i najbliższej rodziny. Wraz z narodzinami pojawia się wiele wątpliwości związanych z pielęgnacją maluszka. W jednej chwili wszystkie przeczytane poradniki i usłyszane od „dzieciatych przyjaciół” dobre rady mogą zostać zapomniane. Z pewnością każdy rodzic pragnie dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze i sprawić aby jego dzieciństwo było szczęśliwe, zdrowe i pełne radosnych chwil.

Jedną z podstawowych kwestii i zagadnień w opiece nad noworodkiem jest karmienie.

Zgodnie z opiniami ekspertów najlepszym oraz optymalnym pokarmem dla noworodka jest mleko matki. Karmienie piersią jest w stanie zabezpieczyć wszystkie fizjologiczne oraz psychiczne potrzeby dziecka. Kobiecy pokarm jest pełny składników, które ochronią i odżywią ten malutki organizm. Mleko matki zawiera w swoim składzie cenne składniki odżywcze jak aminokwasy, oligosacharydy, enzymy, czynniki wzrostu, hormony, witaminy, przeciwciała czy probiotyki. Wszystkie one sprawiają, ze nasz maluch może bezpiecznie i zdrowo rosnąć.

Kiedy zacząć karmić piersią?

Karmienie naturalne najlepiej rozpocząć w pierwszej godzinie po narodzinach dziecka. Nie tylko po to, aby zaspokoić głód, ale głównie na potrzebę bliskości, czułości i kontaktu skóra-skóra. Pierwsze mleko matki określane jest jako siara. Jest to specjalne mleko, zawierające w swoim składzie szereg aktywnych immunologicznie związków, mających za zadanie chronić noworodka przed patogenami. Siara może mieć żółtawe zabarwienie i dlatego nazywana jest czasem „płynnym złotem”. Początkowo kobiece piersi wytwarzają ok. 40-50 ml mleka, jednak nie jest to powód do zmartwień. Po narodzinach żołądek maluszka ma rozmiar malutkiej kuleczki i taka ilość mleka z pewnością wystarczy, aby było ono nasycone.

Problemy z jakimi możesz się spotkać

Niestety nie zawsze karmienie piersią przychodzi kobietom z łatwością. Cesarskie cięcie, depresja poporodowa, złe samopoczucie lub komplikacje w trakcie porodu nie sprzyjają produkcji mleka. Burza hormonów, która buzuje w organizmie kobiety po narodzinach dziecka może sprawić, że trudności podczas nakarmienia maluszka będą bardzo trudne psychicznie. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc położną, pielęgniarkę lub specjalistę laktacyjnego. Większość problemów może być szybko rozwiązana, poprawiając samopoczucie matki oraz zaspokajając potrzeby noworodka.

Nie zawsze noworodek potrafi prawidłowo ssać pierś. Jeśli malec jest nieprawidłowo przystawiany do piersi, może dojść do ran brodawek sutkowych. Bolesność i wzmożona wrażliwość są naturalne i po kilku dniach powinny ustąpić. Jeśli jednak tak się nie dzieje, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Spokój i dobre samopoczucie matki to też komfort dla dziecka.

Może zdarzyć się, że dziecko nie będzie chciało ssać piersi. Najczęściej przyczyną może być to, że jest zbyt zmęczone lub zbyt głodne. Dlatego warto zadbać o odpowiedni odpoczynek i sen noworodka oraz regularne karmienia. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z karmieniem i masz tzw. nawał mleczny może zdarzyć się, że za duża ilość mleka w piersiach będzie zbyt szybko wypływać, zalewać malca i nie pozwalać na spokojny posiłek. Przez to dziecko może się niepokoić i denerwować. Żeby temu zapobiec podczas nawału mlecznego, zanim przystąpisz do karmienia dziecka, możesz odciągnąć część mleka przy użyciu laktatora.

Mleko modyfikowane – dla kogo?

Karmienie piersią jest naturalnym sposobem żywienia noworodka. Jeśli jednak z różnych przyczyn jest ono niemożliwe – np. matka ze względów medycznych nie może karmić piersią, dziecko ma nietolerancję lub jest wcześniakiem, koniecznym wyborem będzie mleko modyfikowane. Jeśli rodzic jest zdecydowany na ten sposób żywienia swojego dziecka powinien zadbać, aby wybrać najlepsze dostępne na rynku produkty. Zapoznanie się z wiedzą ekspercką pozwoli na uspokojenie rodzica i rozwieje wszelkie wątpliwości. Bardzo przydatny jest artykuł opracowany przez ekspertów marki HiPP na temat karmienia noworodka.

Bardzo ważne jest, aby mleko modyfikowane miało dobry skład i wysoką jakość. Marka HiPP, dbając o potrzeby najmłodszych, robi wszystko aby mleko modyfikowane było jak najbardziej zbliżone do pokarmu matki oraz chroniło maluszka zapewniając mu zdrowy start i rozwój .

Najważniejsze – jeśli z pewnych względów nie możesz naturalnie karmić swojego maluszka – nie miej z tego powodu żadnych wyrzutów. Pamiętaj, że jesteś najlepszą matką dla swojego dziecka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *