Skurcze Braxtona Hicksa
Nazwa ta wzięta została od XIX-wiecznego lekarza ginekologa z Anglii, Johna Braxtona-Hicksa, który jako pierwszy je wyodrębnił i opisał. Skurcze braxtona hicksa nazywane są inaczej nieskoordynowaną czynnością macicy. Pojawiają się już po dwudziestym tygodniu ciąży. Nie są one w prawdzie tak silne, jak typowe skurcze podczas akcji porodowej, nie są w stanie wypchnąć tym samym dziecka z macicy, jednak bywają one czasem dokuczliwe, gdy są bardzo bolesne. Taka nieskoordynowana czynność macicy jest swoistym przygotowaniem organizmu do przyszłego porodu.
Skurcze braxtona hicksa – przepowiadające
W trakcie takiego skurczu , gdy nie jest jeszcze pora na rozwiązanie, dziecko nie powinno być wypchnięte z macicy, jednak pod koniec ciąży, w dziewiątym miesiącu mogą one zapoczątkować skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Pozwoli Ci to stanąć w progu porodu zanim się on zacznie.
Każda sytuacja, w której poczujesz ból, skurcz, czy napięcie twardniejącego brzuszka wprawia w niebój szczególnie, gdy doświadczamy tego na długo przed terminem rozwiązania. Zwykle jednak tego typu objawy są naturalne i nie są zagrożeniem ani dla dziecka, ani dla jego mamy. Macica podczas ciąży i porodu wykonuje niezwykle ciężką pracę, w związku z czym musi trenować, by przygotować się do wielkiego finału. Takim treningiem macicy są właśnie skurcze braxtona hicksa.
Skurcze braxtona hicksa – przyczyny nasilenia się
Skurcze przepowiadające zazwyczaj zaczynają być odczuwalne mniej więcej w połowie ciąży, wówczas mogą one z czasem być coraz bardziej dokuczliwe. Aby nie nasilać bólu związanego z tymi skurczami nie przemęczaj się i nie przesilaj. Nie dźwigaj ciężarów i nie rób niczego ponad własne siły. Dłuższy spacer, silne emocje, czy niewyspanie również mogą nasilić nieskoordynowaną czynność macicy. Gładzenie brzuska, mimo że to nieodparta pokusa i naturalny odruch, też może sprawić, że mocniej odczujesz skurcze. Bywa też tak, że gdy pijesz za mało i jest groźba, że jesteś odwodniona, skurcze mogą dać ci o tym znać.
Skurcze braxtona hicksa – charakterystyka
Trwają one zazwyczaj około pół minuty, a zaczynają się w górze brzucha. Stopniowo schodząc na dół kończy się czasem nawet w podbrzuszu. Często określany jest bardziej jako dyskomfort, niż ból lub porównywany jest do mocniejszego bólu miesiączkowego. Są i takie przyszłe mamy, które relacjonują skurcz braxtona hicksa jako wyjątkowo silne i nieprzyjemne. Ucisk, który odczuwają jest na tyle silny, że uniemożliwia wyprostowanie ciała. Bywa też tak, że znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wraz z upływem czasu, a co za tym idzie zaawansowaniem ciąży, skurcze będą występowały częściej i mogą nabrać na sile.
Jak sobie radzić, gdy skurcze są zbyt bolesne?
Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży kurczenie się macicy może być już bardzo uciążliwe. Można jednak nieco zniwelować ból stosując się do poniższych wskazówek.
- Zacznij głęboko, powoli oddychać. Uspokoisz tym siebie i maleństwo i przygotujesz się do porodu
- Zmień położenie ciała. Gdy stoisz-usiądź, gdy siedzisz-wstań, gdy leżysz na prawym boku-przełóż się na lewy
- Zażyj chwili relaksu w wannie ciepłej (ale bez przesady) wodzie. To nieco rozluźni twoje ciało i je odpręży
- Wypij szklankę wody, albowiem nasilenie się skurczy może być spowodowane odwodnieniem
- Zastosuj techniki relaksacyjne skupiające się na oddechu i wygodnej pozycji ciała
- W skrajnych przypadkach należy udać się do szpitala i rozważyć środki farmakologiczne
Skurcze braxtona hicksa – kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza
Gdy przed upływem trzydziestego siódmego tygodnia ciąży ból wywołany skurczami będzie coraz silniejszy, a same skurcze rytmiczne i coraz to dłuższe, należy natychmiast udać się do lekarza. Ponad te objawy warto poznać inne, przy których niezbędna będzie niezwłoczna wizyta u lekarza:
- Skurcze nadchodzące częściej, niż cztery razy w ciągu jednej godziny
- Krwawienie z dróg rodnych
- Nagła zmiana wyglądu wydzielin z dróg rodnych (zabarwione krwią i wodniste) lub bardzo obfite upławy
- Nagłe i silne bóle lędźwi
- Wrażenie, jakby dziecko parło na kanał rodny