Dwa foteliki, a troje dzieci, czyli jak zadbać o bezpieczny przewóz małej gromadki

0

Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem rodziców. Ale jak przewozić małą gromadkę, gdy foteliki są dwa, a dzieci troje? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Już teraz zdradzimy Wam, że w takiej sytuacji mogą być pomocne foteliki samochodowe 0-25 kg.

Przepisy w pigułce

Dzieci należy przewozić w foteliku samochodowym nie dlatego, że tak stanowi prawo, choć oczywiście, to jest ważne, ale przede wszystkim dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Wszak w wielu przypadkach fotelik ratuje życie. Zatem jak nietrudno się domyślić na jego zakupie nie można oszczędzać. Jednak my skupimy się teraz na aspektach prawnych. Otóż nowelizacja prawa dotycząca przewożenia dzieci jest taka sama jak w całej Unii Europejskiej. W przepisie można przeczytać, że największe znaczenie ma wzrost, a nie wiek. Zatem dzieci do 150 cm muszą bezwzględnie jeździć w foteliku, co pewnie nie ucieszyło dzieci, jednak przepisy mają na celu ich ochronę zatem należy je respektować.

A gdy dzieci jest troje?

Dwa foteliki samochodowe zmieszczą się w samochodzie bez problemu. Problem pojawia się, gdy mamy troje dzieci, a dodatkowo są w różnym wieku, a przy tym najstarsze nie ma jeszcze 1,50 cm. A choćbyśmy próbowali i kombinowali na wiele sposobów to i tak trzeci fotelik się nie zmieści. Oczywiście jedną z możliwości i sposobem rozwiązania tego problemu jest oczywiście zakup nowego samochodu. Tyle w teorii, ale bądźmy szczerzy nie jest to żadnej odkrywczy sposób i każdy rodzic, jeżeli dysponowałby odpowiednimi środkami, to zapewne wymieniłby samochód na większy. Ale skoro jest jak jest to trzeba sobie poradzić. Otóż tutaj można zastosować się do przepisu, który umożliwia przewożenie trójki dzieci w przypadku posiadania tylko dwóch fotelików. Tutaj najstarsze dziecko musi siedzieć na środkowym siedzeniu, a po jego obu stronach muszą znajdować się foteliki. Konieczne jest oczywiście zapięcie go w pasy bezpieczeństwa.

0-25 kg – foteliki samochodowe dla maluszków i starszych dzieci

Foteliki z grup mieszanych często uznawane są za kontrowersyjne rozwiązanie i wielu specjalistów nie do końca poważa takie rozwiązanie. Ale czasami można powiedzieć, że nie ma wyjścia, szczególnie jeżeli nie dysponujecie środkami na tyle dużymi, by wymienić foteliki na te z grup wagowych. W takiej sytuacji, jeżeli macie troje dzieci, a dwa foteliki to możecie korzystać z modeli z grup mieszanych. 0-25 kg foteliki samochodowe są korzystne pod względem ekonomicznym, wszak to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na przewożenie maluszków i trochę starszych dzieci. Jednak czasami może się okazać, że taki fotelik będzie za duży i wtedy absolutnie nie należy go używać. Ponadto przy zakupie koniecznie musicie kierować się nie ceną ale certyfikatami bezpieczeństwa, a także oceną jaki dany model otrzymał w testach zderzeniowych.

Troje maluszków a dwa foteliki

Cóż, życie potrafi zaskoczyć nawet kolejnym dzieckiem. Zatem, jeżeli masz trójkę np. w odstępie rocznym to zapewne codziennie zmagasz się ze zmęczeniem. Jednak i matka musi jechać na zakupy, a przewożenie trójki dzieci to nie lada wyzwanie. Jak wiadomo dziecko może być przewożone tylko w foteliku, a co zrobić, gdy masz trójkę, a dwa foteliki. Ok, możesz zakupić trzeci – to oczywiste i tak należy zrobić, ale nadal masz problem bo trzy foteliki mogą nie zmieścić się do auta. Tutaj rozwiązanie jest tylko jedno. A mianowicie musisz wiedzieć, że dzieci do trzeciego roku życia absolutnie nie można przewozić bez fotelika. O ile umieszczenie dziecka w środku pomiędzy dwoma fotelikami jest legalne w przypadku starszych dzieci, tak dla maluszków do lat 3 koniecznie musisz posiadać fotelik samochodowy. Przewiezienie więc całej trójki absolutnie nie jest możliwe i niestety jedno dziecko musisz zostawić pod czyjąś opieką, jeśli nie ukończyło jeszcze 3 roku życia.

Przewożenie trójki dzieci w samochodzie to nie lada wyzwanie. Nawet, jeżeli masz duży samochód i zmieszczą tam się trzy foteliki to jazda z trojgiem maluchów może być wyczerpująca i bardzo głośna. Wszak jak wiadomo dzieci zarażają się od siebie płaczem, a jeżeli masz trójkę „high need baby” to dopiero będziesz mieć „wesoło”. Ale jednocześnie uśmiech dziecka wynagradza Ci wszelkie trudy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *