Jak dbać o skórę dziecka

Jak dbać o skórę dziecka

Skóra dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna, narażona na podrażnienia i uczulenia. Zawiera o wiele mniej gruczołów potowych niż skóra osób dorosłych. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka powinny być dobrze dobrane.

Kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać alkoholu, sztucznych barwników, nie powinny też być perfumowane. Do mycia skóry dziecka najlepiej wybrać specjalne mydło przeznaczone dla dzieci lub emulsję mającą właściwości nawilżające i natłuszczające. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę dziecka. Używanie oliwki nie jest konieczne, gdyż po użyciu odpowiedniego preparatu do mycia ciała skóra jest zabezpieczona warstwą ochronną.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fałdki i pachwiny. Trzeba je zasypać specjalnym pudrem lub posmarować kremem, który uchroni skórę przed odparzeniami. Niezależnie od pogody przed każdym spacerem należy smarować buzię dziecka kremem. Latem trzeba używać kremu z filtrami UVA i UVB.

Uważajmy na ubranka

Na kondycję skóry wpływają również ubranka. Niektóre z nich podrażniają wrażliwą skórę dziecka. Trzeba więc zwracać uwagę na to, w co ubieramy dziecko. Wybierajmy ubranka z naturalnych materiałów. Zwracajmy uwagę na metki, guziki, suwaki, czy nie uwierają nigdzie dziecka. Unikajmy przegrzewania dziecka.

Na skórę maluszka duży wpływ mają też preparaty do prania ubranek dziecięcych. Powinno się wybierać delikatne, bezzapachowe preparaty. Prać należy w temperaturze nie niższej niż 40 stopni.

Pielęgnacja dziecięcej skóry zimą

Zbliża się zima. O tej porze roku skóra każdego z nas narażona jest na niebezpieczeństwa. Niskie temperatury, silny wiatr, duża wilgotność powietrza, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach to prawdziwe wyzwanie dla skóry dojrzałej, a tym bardziej dla wrażliwej skóry dziecka.

Pamiętajmy więc o posmarowaniu twarzy i ust dziecka tłustym kremem ochronnym przeznaczonym do zimowej pielęgnacji skóry dziecka. Wielu rodziców ma tendencję do ubierania swych maluszków w zbyt ciepłe i grube ubrania. Nie wolno przegrzewać dziecka, gdyż to rozleniwia system immunologiczny młodziutkiego organizmu.

Koniecznie trzeba dobrze zabezpieczyć dłonie i stópki dziecka, by nie dopuścić do odmrożeń. Pilnujmy, by buty i rękawiczki nie były za ciasne, by palce mogły swobodnie się poruszać. Kremem posmarujmy nie tylko twarz, ale też rączki dziecka, gdyż rękawiczki mogą spaść lub się przesunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *