Czy praca opiekunki osób starszych zarezerwowana jest tylko dla kobiet? Obalamy mity.

0
Czy praca opiekunki osób starszych zarezerwowana jest tylko dla kobiet? Obalamy mity.

Czy praca opiekunki osób starszych zarezerwowana jest tylko dla kobiet? Obalamy mity.

W Polsce utarło się wiele stereotypów na temat pracy za granicą. Dopóki nie skonfrontujemy naszych wyobrażeń z rzeczywistością, nie warto wierzyć we wszystko, co mówią nam inni. Praca w opiece wydaje się typowym zajęciem dla kobiet, ze względu na panujący powszechnie, głęboko zakorzeniony mit kulturowy, dotyczący klasycznego podziału ról według płci. Warto zastanowić, czy obecnie stereotyp ten ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie.

Opiekun czy opiekunka?

Na stronie CareWork.pl znaleźć można listę wymagań wobec osób, które chcą zajmować się starszymi osobami w Niemczech. Nigdzie nie jest jednak napisane, że jest to praca dedykowana wyłącznie kobietom. Zdarza się, że firmy zaznaczają w swoich ofertach, iż preferują podjąć współpracę z mężczyznami, gdyż w przypadku opieki nad osobami niepełnosprawnymi przydatna bywa siła fizyczna. Panowie świetnie radzą sobie również z krytyką i trudnym charakterem podopiecznych.

Doświadczenie

Istnieje pogląd, że opieka nad starszymi osobami to zajęcie zarezerwowane głównie dla młodych osób. W istocie wiek jednak nie ma żadnego znaczenia. Opieka nad starszymi ludźmi wymaga przede wszystkim doświadczenia oraz dużej cierpliwości, a tych czynników nie determinuje rok urodzenia.

Opiekun = służący

Wiele osób uważa, że pomoc w codziennych czynnościach jest równoznaczna z usługiwaniem. To nieprawda. Opinia ta utarła się zapewne wśród ludzi, którzy z tego typu pracą nie mieli żadnej styczności. Opiekun powinien zdawać sobie sprawę z zakresu swoich obowiązków i być asertywny. Wato także pamiętać, że opiekunowie nie należą do personelu medycznego. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga się od nich znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Trzeba pamiętać, iż osoby starsze często mają problemy zdrowotne, dlatego szybka reakcja ze strony opiekuna może okazać się kluczowa w przypadku ratowania życia.

Praca za granicą to niewątpliwa szansa rozwoju dla każdego, kto poważnie traktuje wykonywane przez siebie obowiązki. Warto pamiętać, że powszechnie panujące stereotypy nie mają pokrycia w rzeczywistości. Opieka nad osobami starszymi jest bowiem niezwykle satysfakcjonującym zajęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *