Objawy ciąży: 10 wczesnych oznak ciąży

0
Objawy ciąży 10 wczesnych oznak ciąży

Objawy ciąży 10 wczesnych oznak ciąży

Czy jestem w ciąży? Niektóre wczesne oznaki ciąży mogą pojawić się w momencie, kiedy nie dostałaś okresu – lub tydzień lub dwa przed lub po. Najczęstsze wczesne objawy ciąży to mdłości, zmęczenie, częste oddawanie moczu i tkliwość piersi. Inne pierwsze oznaki i objawy ciąży to wahania nastroju, lekkie plamienia i skurcze, wzdęcia i zaparcia. Nie każda kobieta ma objawy wczesnej ciąży, ale wiele z nich ma.

Objawy ciąży są inne dla każdej kobiety, a nawet mogą być różne w zależności od ciąży. Symptomy zaczynają się również w różnym czasie: Niektóre kobiety od razu czują, że są w ciąży, podczas gdy inne kobiety miesiącami mogą nie odczuwać objawów ciąży.

Istnieją jednak pewne pierwsze oznaki i objawy ciąży, które występują bardzo wcześnie. Są one prawdopodobnie spowodowane wzrostem hormonu ciążowego – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), jak również wzrostem estrogenu i progesteronu.

Wczesne oznaki i objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży mogą być subtelne. Możesz zauważyć, że Twoje piersi czują się inaczej, kiedy zakładasz stanik, czujesz się bardziej zmęczona niż zwykle lub Twoje zwykłe śniadanie jest nieapetyczne.

Oto niektóre z pierwszych oznak i objawów ciąży

  1. Brak miesiączki
  2. Częste oddawanie moczu
  3. Zmęczenie
  4. Bolące piersi
  5. Mdłości
  6. Krwawienie lub plamienie implantacyjne
  7. Skurcze
  8. Zaparcia
  9. Wahania nastroju
  10. Wzdęcie brzucha

Brak miesiączki

Jeśli zwykle jesteś dość regularna, a twój okres jest spóźniony, może to być pierwszy i najbardziej oczywisty znak, że jesteś w ciąży. Ale jeśli nie jesteś regularna lub nie śledzisz swojego cyklu, inne objawy mogą być pierwszymi wskazówkami o możliwej ciąży. A niektóre kobiety odczuwają wczesne objawy ciąży, zanim jeszcze zabraknie im okresu.

Częste oddawanie moczu

Krótko po zajściu w ciążę, zmiany hormonalne wywołują łańcuch zdarzeń, które zwiększają tempo przepływu krwi przez nerki. To powoduje, że twój pęcherz wypełnia się szybciej, więc musisz częściej sikać.

Częste oddawanie moczu będzie się utrzymywać – lub nasilać – w miarę postępu ciąży. Objętość twojej krwi wzrasta dramatycznie podczas ciąży, co prowadzi do przetwarzania dodatkowych płynów, które kończą się w twoim pęcherzu.

Zmęczenie

Czujesz się nagle zmęczona? Nie, niech będzie, że wyczerpana. Nikt nie wie na pewno co powoduje zmęczenie we wczesnej ciąży, ale możliwe, że winny jest szybko rosnący poziom progesteronu. Oczywiście poranna choroba i konieczność ciągłego siusiania w nocy również mogą przyczynić się do Twojego zmęczenia.

Powinnaś zacząć czuć się bardziej energiczna w drugim trymestrze, chociaż zmęczenie zwykle powraca pod koniec ciąży, kiedy nosisz więcej kilogramów, a niektóre z powszechnych dolegliwości ciążowych utrudniają dobry sen.

Bolące piersi

Jednym z powszechnych objawów wczesnej ciąży są wrażliwe, spuchnięte piersi spowodowane rosnącym poziomem hormonów. Ból i obrzęk mogą przypominać wyolbrzymioną wersję tego, co czują Twoje piersi przed okresem. Twój dyskomfort powinien znacznie zmniejszyć się po pierwszym trymestrze, ponieważ twoje ciało dostosowuje się do zmian hormonalnych.

Mdłości

Poranne mdłości mogą zacząć się już dwa tygodnie po zapłodnieniu – może to być więc pierwszy objaw ciąży, który zauważysz. I to nie tylko rano: Mdłości związane z ciążą (z wymiotami lub bez) mogą być problemem rano, w południe lub w nocy.

Mdłościom w ciąży mogą towarzyszyć niestrawność, niechęć do jedzenia, wzmożony zmysł węchu, metaliczny smak w ustach i nadmiar śliny.

Krwawienie lub plamienie implantacyjne

Jeśli jesteś w ciąży, ostatnią rzeczą, jakiej byś się spodziewała, jest plamienie lub krwawienie z pochwy. Jeśli jednak zauważysz lekkie plamienie w okolicach terminu miesiączki, może to być krwawienie implantacyjne. Może być ono spowodowane osadzaniem się zapłodnionego jaja w wyściółce macicy.

Uwaga: Około 1 na 4 kobiety doświadcza plamienia lub lekkiego krwawienia podczas pierwszego trymestru. Często to nic takiego, ale czasami jest to oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej. Jeśli krwawienie jest silne lub towarzyszy mu ból lub zawroty głowy, lub jeśli jesteś zaniepokojona, zadzwoń do swojego lekarza lub położnej.

Skurcze

Podobnie jak plamienie lub krwawienie, skurcze są mylącym objawem wczesnej ciąży – ponieważ mogą sprawić, że poczujesz, że zaczyna się miesiączka. Jednak w rzeczywistości możesz mieć skurcze implantacyjne, które pojawiają się, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w macicy. Będziesz w stanie stwierdzić, że to skurcze implantacyjne i krwawienie (a nie miesiączka), ponieważ będą one mniejsze niż normalny okres i będą trwały tylko dzień lub dwa.

Zaparcia

Jeśli jesteś w świeżej ciąży, zaparcia mogą być wczesnym objawem. Jest to spowodowane wzrostem progesteronu, który rozluźnia mięśnie gładkie w całym organizmie, w tym w przewodzie pokarmowym. Oznacza to, że pokarm wolniej przechodzi przez jelita.

Wahania nastroju

Wahania nastroju podczas ciąży są powszechne, częściowo z powodu zmian hormonalnych, które wpływają na neuroprzekaźniki (przekaźniki chemiczne w mózgu). Każdy reaguje na te zmiany inaczej. Niektóre przyszłe mamy doświadczają zwiększonych emocji, zarówno dobrych jak i złych, podczas gdy inne czują się bardziej przygnębione lub zaniepokojone.

Uwaga: Jeśli czujesz się smutna, beznadziejna lub nie radzisz sobie z codziennymi obowiązkami, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub psychologiem.

Wzdęcie brzucha

Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży mogą sprawić, że będziesz czuła się wzdęta, podobnie jak uczucie, które niektóre kobiety mają tuż przed miesiączką. Dlatego też Twoje ubrania mogą być bardziej niż zwykle obcisłe w talii, nawet na początku ciąży, kiedy Twoja macica jest jeszcze dość mała.

Kiedy zaczynają się objawy ciąży?

Objawy ciąży są różne dla każdej kobiety (a nawet dla każdej ciąży). Niektóre kobiety odczuwają pierwsze symptomy ciąży już tydzień lub dwa po zapłodnieniu, podczas gdy inne nie odczuwają ich przez kilka miesięcy.

W najlepszym jak dotąd badaniu dotyczącym tej kwestii 136 kobiet, które starały się zajść w ciążę, prowadziło codzienne zapisy swoich objawów od momentu, gdy przestały stosować środki antykoncepcyjne, aż do 8 tygodnia ciąży (to licząc osiem tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Wyniki:

  • 0 procent miało pewne objawy ciąży do 5 tygodnia ciąży
  • 70 procent miało objawy ciąży do 6 tygodnia ciąży
  • 90 procent miało objawy ciąży w 8 tygodniu ciąży
  • Pierwszą oznaką ciąży był zazwyczaj brak miesiączki. Najczęstszymi objawami były nudności i wymioty, zmęczenie, częste oddawanie moczu oraz tkliwość i obrzęk piersi.

Do 8 tygodnia ciąży kobiety zgłaszały kilka dodatkowych objawów ciążowych:

  • Zgaga
  • Zatkany nos
  • Duszność
  • Lekkość głowy
  • Pajączki
  • Swędzenie
  • Obszary ciemniejszej skóry (na twarzy, brzuchu lub otoczkach.

Inne objawy, które pojawiają się w czasie ciąży to:

  • Zapomnienie
  • Zawroty głowy
  • Zachcianki żywieniowe
  • Zwiększony apetyt
  • Ból dolnej części pleców
  • Biegunka
  • Bóle głowy
  • Wysypki
  • Świecenie skóry
  • Zmiany we włosach i paznokciach
  • Wyciekające piersi
  • Ból miednicy
  • Rwa kulszowa
  • Dysfunkcja spojenia łonowego
  • Obrzęk
  • Zmiany w widzeniu
  • Hemoroidy
  • Niezdarność
  • Krwawienia z nosa
  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy

Kiedy powinnam zrobić test ciążowy?

Niektóre domowe testy ciążowe twierdzą, że są wystarczająco czułe, aby dać pozytywny wynik już pięć dni przed spodziewaną miesiączką. Ale masz większe szanse na uzyskanie dokładnego wyniku, jeśli poczekasz z testem do pierwszego dnia braku miesiączki. Jeśli przetestujesz zbyt wcześnie, możesz otrzymać fałszywie negatywny test ciążowy lub niejasny wynik, taki jak słaba linia.

Jeśli test jest negatywny, ale nadal masz objawy ciąży i/lub nie masz okresu, spróbuj ponownie za kilka dni. Testuj najpierw rano, kiedy Twój mocz jest bardziej skoncentrowany. Domowe testy ciążowe mierzą ilość ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Podczas wczesnej ciąży poziom hCG zazwyczaj podwaja się co dwa do trzech dni.

Pamiętaj, że Twoje dziecko zaczyna się rozwijać, zanim będziesz mogła stwierdzić, że jesteś w ciąży, więc zadbaj o swoje zdrowie w czasie oczekiwania na odpowiedź. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij przyjmować codziennie kwas foliowy.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego, umów się na pierwszą wizytę z ginekologiem. Dobra opieka prenatalna jest niezbędna dla Ciebie i Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *