Jak zaaranżować pokój dla dziecka?

2
Jak zaaranżować pokój dla dziecka

Jak zaaranżować pokój dla dziecka

Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest rzeczą prostą. Musimy tutaj sprawnie połączyć kilka funkcji, które będzie spełniać pomieszczenie, gdyż ma ono służyć do zabawy, nauki oraz wypoczynku. Pokoje dziecięce najczęściej bywają małe. Standard dla kilkuletniego dziecka to około dwunastu metrów kwadratowych. Najprościej jest go urządzić, kiedy zbudowany jest na planie prostokąta. Dzieje się tak, gdyż większość mebli przystosowana jest do takich wnętrz. Gdy pokój jest wysoki, może mieć dwa poziomy, parter i antresolę. Na tej drugiej możemy zamontować też łóżko, co pozwoli nam znacznie oszczędzić przestrzeń i przeznaczyć więcej miejsca do zabawy.

Funkcjonalne meble dziecięce

Sam pokój powinien być urządzony funkcjonalnie. Dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby. Na szczęście urządzając pokój dziecka, z dużym wyprzedzeniem można je przewidzieć. Jeśli mamy do czynienia z bardzo małym dzieckiem, to wszelkie meble kupowane do pokoju powinny być pozbawione jakichkolwiek ostrych kształtów i kantów. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo małego dziecka. W tym przypadku też łóżko powinno stanowić centralny punkt pomieszczenia.

Musimy pamiętać, że pokój będzie ewoluował wraz z dzieckiem. Przedszkolak interesować się będzie tylko tą przestrzenią, która związana jest z zabawkami i to dla niego będzie centralnym punkt pomieszczenia. Dla ucznia szkoły podstawowej najważniejsze będzie biurko. Nastolatek już zajmie się całym pokojem.

Postawcie na uniwersalność wystroju

Sam pokój dziecka powinien być możliwie jak najbardziej neutralny. Wielu rodziców ulega pokusie tworzenia pomieszczeń tematycznych. Jednak warto pamiętać, że nawet jeśli w wieku trzech czterech lat dziecko jest zakochane w jakimś bohaterze, to ta miłość bardzo szybko przeminie, a my pozostaniemy z pełną aranżacją. Dlatego lepiej postawić na akcesoria i gadżety dla dzieci, a nie na narzucanie pokojowi motywu.

Pokój dziecka nie powinien jednak też wyglądać jak pomieszczenie przeznaczone dla osób dorosłych. Gładkie ściany możemy ozdobić jakimś ciepłym motywem, niekoniecznie związanym z bajkami. Mogą to być na przykład chmury lub zwierzęta. Warto też unikać otwartych przestrzeni dla zabawek.

Wielu rodziców spodziewa się, że kiedy stworzy otwarte szuflady czy pudełka do przechowywania zabawek, to dziecko będzie je tam za każdym razem chować. Nic bardziej mylnego. Póki dziecko nie osiągnie wieku nastoletniego, zabawki będą porozrzucane po całym pokoju i tylko jedna pojemna szafa, gdzie po prostu wrzucimy wszystkie zabawki, będzie tu dobrym rozwiązaniem.

Zbędne elementy wyposażenia

Ostatecznie w pokoju dziecięcym musimy unikać wszelkie elementów, które są całkowicie zbędne z punktu widzenia dziecka, a jednocześnie doskonale sprawdzają się jako „łapacz kurzu”. Poduszki, kocyki, firanki, zasłonki.

Musimy tu mieć świadomość, że to, co sprawdza się w salonie i dodaje mu blasku, w pokoju dziecka jest zupełnie nieprzydatne i dysfunkcjonalne. Na koniec warto też zwrócić uwagę na oświetlenie.

W pokoju dziecka powinno się znaleźć jedno światło główne oraz kilka bocznych jak na przykład kinkiet nad łóżkiem, lampka na biurku, lampa stojąca w części z książkami. Dobrze oświetlone powinno być zwłaszcza biurko dziecka.

2 thoughts on “Jak zaaranżować pokój dla dziecka?

  1. Dobrym pomysłem w pokoju dla dziecka jest fototapeta. U mojego syna się sprawdziło. Motyw jest w miarę uniwersalny, ale ociepla wnętrze.

  2. Do pokoju dziecka polecam obrazy na płótnie z ulubionymi bohaterami dziecinnych kreskówek: tulup.pl/obrazy-canvas/dla-dziecka, natomiast dla nastolatków obrazy z wzorami abstrakcji, architekturą czy zwierzętami: tulup.pl/obrazy-canvas/dla-nastolatka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *