Czy dzieci powinny mieć osobne pokoje?

0
Czy dzieci powinny mieć osobne pokoje

Czy dzieci powinny mieć osobne pokoje

Masz dwójkę lub więcej dzieci i zastanawiasz się, czy każdy z nich powinien mieć osobny pokój? Podpowiadamy, jak zapewnić komfort każdemu z Twoich pociech, aby żadne z nich nie poczuło się pokrzywdzone.

Osobne pokoje – komfortowo i praktycznie

Dawniej nawet bardzo liczne rodzeństwo mieszkało w jednym pokoju. I choć często zdarzało się tak, że jedno z nich uczyło się na egzamin na studiach, a drugie oglądało bajkę w telewizji, radzili sobie w każdych warunkach. Miało to wiele zalet, rodzeństwo mogło zżyć się i mieć naprawdę dobrą relację. Oczywiście czasem brakowało komfortu i przestrzeni, jednak wiele zależało od organizacji i wzajemnego zrozumienia. Teraz warunki mieszkalne są coraz lepsze, często do dyspozycji jest wiele pokojów w domu czy mieszkaniu w centrum miasta. Osobne pokoje są oczywiście wygodne, bo zapewniają swobodę i skrawek prywatności. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Należy się zastanowić nad takim rozwiązaniem, szczególnie jeśli między dziećmi jest duża różnica wieku. W jednym pokoju młody uczeń będzie musiał się wyspać, a niemowlę zacznie płakać zupełnie bez powodu. To może stanowić problem, także podczas zapraszania rówieśników do domu. Osobny pokój przyda się także dzieciom o różnej płci. Potrzeby małej dziewczynki i małego chłopca są zupełnie inne, a im są starsi, tym bardziej się różnią. Między nastolatkami, a potem młodymi dorosłymi bez względu na wiek, mogą pojawić się problemy komunikacyjne i różnice poglądów. Wszystko jednak zależy od Twoich możliwości, a także metrażu mieszkania czy domu. Może uda się wygospodarować osobny pokój, przedzielić go specjalnymi panelami czy ścianą działową? Jeśli tak, zapewnisz im maksimum intymności i komfortu. Chcesz przeprowadzić remont lub drobną metamorfozę w domu? Pożyczki przez Internet pomogą Ci finansowo. To sposób, który zaskoczy Cię wygodą i bezpieczeństwem. Wystarczy, że terminowo będziesz ją spłacać. Pożyczki przez Internet ograniczają się do minimum formalności.

Kompromis we wspólnym pokoju

Nie zawsze jest jednak możliwe zapewnienie osobnego metrażu dla dzieci. Warto zatem zastanowić się nad jednym pokojem, ale oddzieleniem przestrzeni dla każdego z nich. Może nieść to za sobą wiele pozytywnych aspektów, np. wspólna zabawa będzie wstępem do prawdziwej rodzinnej przyjaźni przez wiele długich lat. Dzieci mogą odkryć wspólne zainteresowania i pasje. To także świetna nauka zrozumienia, opanowania sztuki kompromisów, a także radzenia sobie z konfliktami i trudnymi sytuacjami. Zanim zdecydujesz się na osobny lub wspólny pokój, porozmawiaj z dziećmi lub innymi rodzicami, którzy mieli podobny problem. Poznaj wszystkie negatywy i pozytywy rozwiązania.

Jak zorganizować miejsce?

Jak zaaranżować miejsce dla każdego z dzieci w jednym pokoju? Wystarczy zastosować dwa różne kolory na ścianie lub postawić komodę pomiędzy jedną strefą, a drugą. To świetne rozwiązanie, aby było swobodnie. Każde dziecko powinno mieć prywatne miejsce na naukę, dlatego świetnie sprawdzą się biurka po przeciwległych stronach lub jeden długi mebel z dwoma krzesłami i osobnymi elementami np. tablicą magnetyczną. Czasem wystarczy tylko jeden mały symbol, aby dziecko nie czuło się pominięte. Możesz postawić na jeden, wspólny kącik do zabawy. Jeśli każde dziecko ma inne zainteresowania, postaw na konkretny akcent. Zamontuj też półki i szuflady, w których każda Twoja pociecha będzie mogła trzymać swoje ulubione książki, zabawki i skarby. Potrzebujesz błyskawicznie gotówki? Pożyczki przez Internet mogą Ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *