Jak uczyć dzieci programowania?

0
Jak uczyć dzieci programowania

Jak uczyć dzieci programowania

Umiejętność programowania nie jest już aktywnością przypisaną wyłącznie informatykom. Posługiwanie się kodem źródłowym i tworzenie programów komputerowych to czynności, które szczególnie w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Za sprawą przebranżawiania się i poszerzania kompetencji cyfrowych wielu pracowników, którzy dotychczas nie mieli styczności z językiem programowania, zaczęli się nim interesować i przede wszystkim uczyć się go. Jednak co najciekawsze, programistami stają się także dzieci. Jak się okazuje, zgłębianie tej dziedziny pozwala im na rozwój wielu cennych zdolności.   

Jakie zabawy najlepiej uczą programowania?

Programowanie jest działaniem ściśle logicznym. Programując, należy przestrzegać dość złożonych, ale jasno określonych zasad oraz reguł. Uczenie dzieci programowania absolutnie nie jest wrzucaniem ich na głęboką wodę. Przeciwnie – gdy uczą się kodować, kształcą zdolność logicznego myślenia, która nie tylko poszerzy ich cyfrowe kompetencje, ale przede wszystkim rozwinie ich intelektualnie.

Dzieci mogą zapoznawać się z technikami programowania poprzez zabawę. Ceniona jest szczególnie taka, które nie polega na wykorzystywaniu internetu lub urządzeń elektronicznych, a która w swej formie bliska jest zwykłym grom analogowym. Przecież popularna gra w statki opiera się na podobnym działaniu, co zagłębianie się w kod źródłowy. Zwłaszcza wtedy, gdy zostanie ona wzbogacona o ruch. Tym samym statki lub jakikolwiek inny punkt może być przez gracza nawigowany w systemie komend i poleceń, których treści to np.: „skręć 4 pola w lewo”, „przesuń się o jedno pole do góry” lub „zatrzymaj się”.

Co ciekawe, taka gra może być sprzedawana w postaci planszówek. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby plansze wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego trochę kartonu lub papieru, kilka różniących się od siebie figurek (mogą to być nawet kamienie) oraz piszący marker lub długopis.

Programowanie dla dzieci to także zabawa w szyfrowanie. Chodzi w nim o zastępowanie danego hasła innym dowolnym ciągiem znaków. Tym dłużej będzie trwała taka rozgrywka, tym bardziej złożony stanie się szyfr.  

 

Które aplikacje i gry pomagają programować?

Korzystanie z aplikacji cyfrowych do nauki programowania przez dzieci może być dla nich multimedialnym urozmaiceniem lub po prostu kolejnym krokiem wtajemniczenia. Jedną z najpopularniejszych jest Scratch. Przeznaczona jest ona także dla najmłodszych. Dzięki niej młody użytkownik może w przejrzysty i obrazkowy sposób tworzyć logiczne układanki, które to w dalszym etapie rozgrywki pomogą dzieciom tworzyć własne animacje, gry, ilustracje, a także muzykę. Mogą one być też wzbogacone o dodanie do nich kontrolera MakeyMakey. Umożliwia on zmianę myszki i klawiatury komputera lub laptopa na dowolny przedmiot, który potrafi przewodzić prąd. Dzięki temu dzieci mogą podłączyć do swych urządzeń, chociażby plastelinę lub banany, które otwierają dodatkowe warianty rozgrywki. Co ważne, Scratch jest aplikacją darmową, która opracowana została przez pracowników Instytutu Technologii w Massachusetts.  

Nauka programowania może odbywać się także za pomocą robotów edukacyjnych. Mogą one sprawnie dostosować poziom trudności treści do dziecka i co najważniejsze – oferują mu bardzo urozmaiconą metodę nauki kodowania. Młody użytkownik posługując się systemem komend, może sterować inteligentnym robotem. 

Dzieci, które osiągnęły już pewien poziom umiejętności programistycznych, mogą spróbować swoich sił na platformie Khan Academy. Oferuje ona wiele ciekawych szkoleń, jak choćby te, które wyjaśniają podstawy obsługi Java Script lub HTML/CSS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *