Podróż samolotem z niemowlęciem – najważniejsze informacje

0
Podróż samolotem z niemowlęciem – najważniejsze informacje

Podróż samolotem z niemowlęciem – najważniejsze informacje

Wyjazd z maluchem wymaga odpowiednich przygotowań, zapewniających komfort wypoczynku. Z niemowlęciem mogą latać rodzice, których dziecko ukończyło pierwszy tydzień swojego życia. Warto znać również inne, podstawowe informacje, dotyczące podróży samolotem z niemowlakiem.

Dokumenty

Podstawowym świadectwem, uprawniającym dziecko do lotu, jest paszport. Należy pamiętać, by przy odprawie okazać dokument, którego dane zostały umieszczone na bilecie. Dziecko powinno mieć swój własny paszport. Nie może ono podróżować, korzystając z dokumentu jednego ze swoich opiekunów. W przypadku lotu w obrębie Polski wymagany jest dowód osobisty. Jeśli dziecko nie ukończyło piątego roku życia, przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu i jego odbiorze nie jest wymagana obecność malucha. W urzędzie powinien jednak pojawić się opiekun niemowlaka. Polskie linie lotnicze LOT wymagają jedynie aktu urodzenia dziecka. Na terenie państw, należących do strefy Schengen, maluchy mogą podróżować na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku innych krajów wymagane dokumenty to: paszport oraz wiza turystyczna.

Przydatne akcesoria

Lot samolotem to dla malucha duże przeżycie. Warto pamiętać, by zabrać ulubione zabawki niemowlaka, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Świetnym rozwiązaniem jest zabranie szumiącego króliczka, emitującego dźwięki, które maleństwo zna z okresu płodowego. Zabawka sprawi, że niemowlak będzie czuł się komfortowo przez całą podróż. Uspokoi ona również maluszka w przypadku stresujących i nieprzyjemnych turbulencji. Organizując podróż samolotem, warto pamiętać o zabraniu ulubionego kocyka oraz grzechotki. Przydatny może okazać się również smoczek.

Ulgi dla malucha

Dzieci do drugiego roku życia podróżują bezpłatnie lub przysługuje im duża zniżka. Przewożone są one bowiem na kolanach opiekuna. Należy jednak upewnić się, czy wybrana linia lotnicza nie ogranicza wielkości bagażu dla malucha. W przypadku podróży samolotem dozwolone jest zabranie wózka niemowlaka. Warto jednak przed planowanym lotem skontaktować się z przewoźnikiem, by dowiedzieć się, jakie zasady pakowania wózka stosuje firma.

Podróż samolotem z niemowlakiem może przebiegać bez utrudnień, jeśli zostanie ona dobrze zaplonowana. Warto więc pamiętać o wyrobieniu odpowiednich dokumentów dla malucha, zabraniu ulubionego, szumiącego misia i innych, przydatnych zabawek i akcesoriów. Przed podróżą należy również zapoznać się z ulgami, przysługującymi niemowlakowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *