Co na gorączkę u dziecka

Co na gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka zwykle wzbudza różnego typu obawy. Najczęściej jest ona pierwszym objawem rozpoczynającej się choroby. To reakcja systemu obronnego na toczący się w organizmie stan zapalny lub infekcję. Są różne sposoby na obniżenie temperatury. Można w tym celu zastosować zarówno domowe, jak i apteczne specyfiki. Co będzie najskuteczniejsze i kiedy zacząć walkę z gorączką?

Kiedy mamy do czynienia z gorączką u dziecka?

Lekko podwyższona temperatura ciała dziecka nie jest jeszcze gorączką. Stan pomiędzy 37,2 a 38°C nazywany jest stanem podgorączkowym. Nie jest wówczas konieczne podawanie żadnych leków obniżających temperaturę. Leki na gorączkę u dziecka dostępne na gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/bol-i-goraczka lub inne dostępne sposoby na obniżenie gorączki można zacząć stosować w przypadku przekroczenia 38°C. Chociaż temperatura ciała do 38,5°C nazywana jest umiarkowaną gorączką.

Kiedy konieczne jest podanie leku przeciwgorączkowego? W sytuacji, gdy gorączka u dziecka przekroczy 38,5°C. Wówczas można zastosować dostępne środki na jej obniżenie typu paracetamol, zimne kąpiele itp. Niebezpieczną sytuacją jest moment, w którym temperatura ciała dziecka dochodzi do 40°C. Gorączka u dziecka powyżej tej granicy jest bardzo trudna do zbicia dostępnymi bez recepty lekami lub domowymi sposobami i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, a nawet wizyty w szpitalu.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Jest kilka sposobów na obniżenie temperatury ciała dziecka. W przeciwieństwie do leków niektóre z nich przynoszą bardzo szybki efekt. W przypadku naparów ziołowych. Należy zachować ostrożność, stosując je z lekami przeciwgorączkowymi.

Kąpiel chłodząca. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na obniżenie gorączki jest zastosowanie kąpieli ochładzającej. Temperatura wody w wanience nie powinna być niższa o więcej niż 1°C niż obecna temperatura cała dziecka. Czas trwania kąpieli chłodzącej to około 15 minut.

Okłady. Sposób ten znany już był naszym babciom. Mokre schłodzone ręczniki należy położyć w odpowiednich miejscach na ciele dziecka. Zwykle są to czoło, kark oraz nadgarstki. Okłady trzeba zmieniać co 15 minut.

Mokre ręczniki. Innym, bezpiecznym sposobem na obniżenie temperatury ciała dziecka jest rozwieszenie wokół śpiącego malucha mokrych, zimnych ręczników. Wpłyną one na zmniejszenie temperatury wokół chorego, a tym samym zadziałają chłodząco na organizm.

Napary z ziół. Wśród dostępnych ziół przeciwgorączkowych warto wymienić czarny bez, kwiat lipy, maliny oraz dziką różę. Zioła należy zaparzyć pod przykryciem a podawanie rozpocząć od małych dawek w celu uniknięcia reakcji alergicznej.

Obniżanie gorączki przy użyciu leków

Najpopularniejszym sposobem na zbicie gorączki u dziecka są czopki. Preparat tego typu można zastosować już u dwumiesięcznego malucha. Czopki takie zawierają zwykle w składzie paracetamol. Są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy oprócz gorączki u dziecka występują także wymioty. Czopki obniżają gorączkę, ale także likwidują bóle mięśni i poprawiają ogólne samopoczucie.

Jest pewna grupa dzieci, które nie tolerują czopków. Wówczas z pomocą przychodzą preparaty przeciwgorączkowe w płynie. Syropy posiadają zwykle zachęcający owocowy smak i wyposażone są w ułatwiającą ich podanie miarkę.

Gorączka wbrew pozorom nie jest czymś złym. Świadczy bowiem o tym, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Obronę przed infekcją powinniśmy wspomóc jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Są to momenty, gdy zbyt wysoka temperatura staje się dla dziecka bardzo uciążliwa, traci ono siły lub majaczy. Należy pamiętać, że zawsze, gdy gorączka u dziecka przekroczy 40°C i nie udaje się jej samodzielnie obniżyć, należy pilnie udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *