Śpioszki dla niemowląt – tradycyjne ubranko

0
Śpioszki dla niemowląt - tradycyjne ubranko

Śpioszki dla niemowląt - tradycyjne ubranko

Śpioszki niemowlęce znane są od dziesięcioleci. Obecnie coraz częściej wypierane są przez pajacyki, a w wielu krajach nie można ich w ogóle kupić.  Zdecydowanie różnią się od pajacyków.  Warto mieć w garderobie maluszka zarówno śpioszki, jak i pajacyki. Im większa różnorodność rodzajów ubranek dziecięcych znajduje się w szafce przeznaczonej na rzeczy noworodka, tym większy wybór mają rodzice.

Śpioszki w komplecie

Malutkie dziecko trzeba przebierać kilka razy dziennie.  Dlatego sprawdzają się wszystkie ubranka, które mają rozpięcie w kroczku i umożliwiają szybkie przebranie dzidziusia, zanim maluszek poczuje mokrą pieluszkę i rozpłacze się tak, że trzeba będzie je kołysać. Mają odpinane szelki na ramionkach i zatrzaski w kroczku, co ułatwia przewijanie wiercącego się maleństwa. Zdecydowanie najpopularniejsze są śpioszki bawełniane, które nie dość, że niewiele kosztują, to jeszcze są delikatne na skóry maleństwa.

Jak kupować śpioszki na niemowląt?

Śpioszki  niemowlęce to ubranko, które wyglądem przypomina spodnie ogrodniczki: zakrywa nóżki, brzuszek i plecki dziecka, a rączki i ramionka pozostają odkryte. Zakładamy je dziecku razem z body lub kaftanikiem. Najlepiej kupować śpioszki w komplecie z kaftanikiem lub body. Niektóre komplety mają dodatkowo czapeczkę i malutkie rękawiczki oraz śliniaczek.  Opłacalne jest także kupowanie wielopaków – 3 sztuk śpioszków w opakowaniu. 

Śpioszki są bardzo wygodne dla maleńkiego człowieczka, ponieważ nie krępują ruchów rączek i nóżek, nie uciskają podczas leżenia na brzuszku. Bobas może machać nóżkami i rączkami do woli. Śpioszki niemowlęce zapina się na ramionkach i kroku, chociaż są modele, które zapina się jedynie na ramionkach na guziczki lub na zatrzaski. Takie modele można znaleźć na stronie: https://abc-bobasa.pl/spiochy-211

Śpioszki bawełniane czy welurowe?

Śpioszki bawełniane używane są na co dzień: w domu i na spacerki w cieplejsze dni. Z kolei na chłodniejsze dni polecane są śpioszki welurowe, które są cieplejsze i otulają dziecko, zapewniając maluszkowi komfort cieplny. Są pięknie wykonane, eleganckie, mogą być zamiennikami spodenek. Można je nałożyć na śpioszki bawełniane, kiedy jest chłodniej. Na śpioszki welurowe można nałożyć sweterek, a nawet kurteczkę, jeżeli pogoda wskazuje na taką konieczność. Zapinają się na ramionkach oraz w kroczku i na ramionkach. Warto je kupować w komplecie z kaftanikiem, body lub bluzą.

Półśpioszki – wygodne i praktyczne

Niezwykle popularne są także  półśpioszki, które przypominają wyglądem śpiochy, lecz pozbawione są całkowicie ich górnych fragmentów. Zamiast szelek mają szeroki ściągacz bezuciskowy na wysokości brzuszki. Przypominają w ten sposób spodenki z zakrytymi stopami. Dzięki temu dziecko nie odczuwa zimna w stópki i nie trzeba zakładać niemowlęciu skarpetek.  Są bardzo wygodne, zapewniają dziecku pełną swobodę ruchów. 

Zalety śpioszków

Śpiochy niemowlęce mają wiele zalet. Po pierwsze, nie zsuwają się, kiedy maluszek porusza się, wierci i macha nóżkami. Zapewniają dziecku pełną swobodę ruchu. Dobrze chronią przed zimnem, mają wygodny i praktyczny krój.  Dostępne są we wszystkich kolorach i wzorach.

Jak wybrać rozmiar śpioszków dla noworodka?

Kupując wyprawkę, warto wybrać 3-4 sztuki śpioszków w rozmiarze 56 i 3-4 śpiochy odrobinę większe w rozmiarze 62, który wystarcza nawet na pierwsze 3 miesiące życia. Warto wiedzieć, że niektóre dzieci już w momencie narodzin mają wzrost powyżej 57 cm, więc śpioszki w rozmiarze 56 od razu są za małe. Dla wcześniaka potrzebny będzie rozmiar 50.

Wszystkie ubranka niemowlęce jeszcze przed porodem należy wyprać w proszku do prania rzeczy niemowlęcych i wyprasować.  Najlepiej przed porodem zadzwonić do szpitala lub zapytać położoną, czy noworodki ubierane są w ciuszki szpitalne, czy trzeba zabrać ubranka dla maleństwa.

Noworodek i niemowlę potrzebuje nawet 3 sztuki śpioszków lub pajacyków dziennie, dlatego warto wyposażyć garderobę dziecka w śpioszki, półśpioszki i pajacyki. Nie wolno prać odzieży niemowlęcej z rzeczami innych domowników. Dlatego zaleca się kupienie większej ilości ubranek.

Więcej na: https://abc-bobasa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *