Jak się przygotować na pierwszy spacer z niemowlakiem?

0
Jak się przygotować na pierwszy spacer z niemowlakiem

Jak się przygotować na pierwszy spacer z niemowlakiem

Na pierwszym spacerze z niemowlakiem następuje wyjątkowe „zapoznanie się”: Ty pokazujesz swoje dziecko światu, a świat przedstawia się maluszkowi. Nic dziwnego, że to dla wielu rodziców duże wydarzenie. Jak długo czekać z pierwszym spacerem? Jak się na niego przygotować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Przygotowanie do pierwszego spaceru – najważniejsze zasady

Oto kilka najważniejszych zasad, które pomogą Ci się przygotować na pierwszy spacer.

  • Zadbaj o odpowiedni ubiór. Ile warstw odzieży nałożyć na maluszka? Niezależnie od pory roku kieruj się zasadą: „Liczba warstw, które masz na sobie + 1”. Temperaturę ciała niemowlęcia zawsze sprawdzaj na karku. Zabierz też pieluchę/kocyk do ewentualnego okrycia dziecka, a także pieluszki jednorazowe na zmianę.
  • Nie zapomnij o ochronie skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem czy mrozem.
  • Noworodki i młodsze niemowlęta wozi się w wózkach głębokich w pozycji leżącej, starsze – w spacerówkach. Inna opcja to chusty czy nosidła. Zawsze zabezpieczaj malucha przed wypadnięciem!
  • Wybierz się na spacer w spokojne, ciche miejsce, najlepiej na łono natury.
  • Zacznij od krótszych spacerów, nawet 10-15 minutowych i stopniowo wydłużaj czas spędzany na świeżym powietrzu. Możesz też wychodzić z maluszkiem kilka razy dziennie – wiele zależy od Twojego planu zajęć i możliwości.

Kiedy na pierwszy spacer z niemowlakiem?

Coraz częściej eksperci zachęcają do jak najszybszego rozpoczęcia spacerów – latem nawet 3-4 dni po porodzie, a zimą po ok. tygodniu. Lek. med. Aleksandra Malewska radzi: „Spędzanie długich godzin na świeżym powietrzu przynosi maluchom same korzyści”[1]. Nie ma jednak żadnej prawdy objawionej na temat najlepszego momentu na pierwszy spacer. Jest za to mnóstwo „to zależy”: od pogody, od temperatury powietrza, od jakości powietrza (unikaj smogu jak ognia!), od stanu zdrowia maluszka i rodziców itd.

Co ze spacerami z niemowlęciem zimą?

Spacerów z malcem nie należy unikać nawet w mroźne dni. Prof. dr hab. Jacek Grygalewicz wyjaśnia: „Ujemna temperatura powietrza w Polsce może się utrzymywać nawet przez 3-4 miesiące w roku, dlatego wychodzenie na spacer z dzieckiem w takich warunkach jest wręcz konieczne”[2]. Z jednej strony za dolną granicę temperatury odpowiednią na spacer można przyjąć -10°C. Jednak z drugiej strony Skandynawowie na pewno stwierdziliby inaczej (według nich nie ma złej pogody, tylko zły ubiór), więc ostateczna decyzja i tak należy do rodziców.

Werandowanie – przygotowanie na pierwszy spacer z niemowlęciem

Jeśli obawiasz się, że Twoja pociecha nie jest gotowa na wyjście na dwór, możesz zacząć od tzw. werandowania. Werandowanie to po prostu przyzwyczajanie malucha do świeżego powietrza. Polega na ubraniu dziecka jak na spacer, a następnie postawienie wózka obok otwartego okna (w kolejnym etapie przechodzisz do wystawiania malucha na balkon). Takie przygotowanie maluszka stosuje się głównie wiosną, jesienią i zimą – latem nie ma takiej potrzeby. Ile czasu poświęcić na werandowanie? W chłodniejsze, zimowe dni, można zacząć od 5-10 minut, a potem stopniowo wydłużać chwile „przedspacerowego” leżakowania.

Pierwszy spacer z maluchem – nie daj się zwariować!

Martwisz się pierwszym spacerem z niemowlęciem? Niepotrzebnie! To nie wyprawa, na którą trzeba się przygotowywać niemalże jak na surwiwal. Tak naprawdę rodzice mają naturalną intuicję i zazwyczaj doskonale rozpoznają, czego potrzebuje ich maluch. Jeśli więc czujesz, że to dobry moment na wyjście z domu z niemowlęciem, to nie zwlekaj! Pamiętaj tylko o odpowiednim ubiorze i ochronie skóry przed słońcem lub mrozem.

Poza tym nie miej zbyt wygórowanych oczekiwań względem pierwszego spaceru. Wyobrażasz sobie pełne spokoju i wytchnienia chwile w parku, gdy dzidziuś drzemie w wózku, a Ty delektujesz się widokiem przyrody? Cóż, nie wszystkie maluchy lubią leżenie w gondoli… Równie dobrze pierwszy spacer zajmie dużo mniej czasu niż Twoje przygotowania, a Ty po 5 minutach będziesz wracać do domu z dzieckiem w jednej ręce, a wózkiem w drugiej. Może się okazać, że na dłuższe chwile na świeżym powietrzu przyjdzie czas, gdy Twój maluch nieco podrośnie. Tak czy inaczej, to jedne z najprzyjemniejszych momentów w życiu rodziców i dzieci!

Cytaty:

[1] https://www.drmax.pl/blog-porady/werandowanie-noworodka-jak-dlugo-werandowac-dziecko. [dostęp online: 21.06.2023].

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem. [dostęp online: 21.06.2023].

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem. [dostęp online: 21.06.2023].
  2. https://www.drmax.pl/blog-porady/kiedy-pierwszy-spacer-z-noworodkiem. [dostęp online: 21.06.2023].
  3. https://www.drmax.pl/blog-porady/werandowanie-noworodka-jak-dlugo-werandowac-dziecko. [dostęp online: 21.06.2023].
  4. https://www.doz.pl/czytelnia/a14524-Bezpieczny_pierwszy_spacer_z_noworodkiem. [dostęp online: 21.06.2023].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *