Jak efektywnie wspierać rozwój motoryczny dziecka?

0
Jak efektywnie wspierać rozwój motoryczny dziecka

Jak efektywnie wspierać rozwój motoryczny dziecka

Umiejętność poruszania się to jedna z podstawowych zdolności istot ludzkich. Niemowlętom i małym dzieciom brakuje jednak prawidłowej koordynacji ruchów – muszą na drodze ćwiczeń zdobyć odpowiednie zdolności ruchowe. Motoryka dzieci składa się w praktyce z dwóch elementów, czyli motoryki małej oraz motoryki dużej. W skład pierwszej wchodzą w głównej mierze zdolności manualne palców i dłoni (chwytanie, rysowanie itd. ). Natomiast motoryka duża to czynności powiązane z ruchem całego ciała – od raczkowania, przez chodzenie, aż na skakaniu kończąc. Odpowiednie zadbanie o prawidłowy rozwój motoryki małej i dużej jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju małego człowieka, dlatego też w tym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób można wspomagać rozwój motoryki.

Rozwój motoryki w indywidualnym tempie

Jako rodzicie chcemy, żeby nasza pociecha jak najszybciej się rozwijała i zdobywała nowe umiejętności. Jednak forsowanie dziecka lub też zmuszanie go do pozyskiwania nowych umiejętności nie jest dobrą metodą dydaktyczną i może prowadzić w ekstremalnych przypadkach do pojawienia się wad postawy. Z tego względu w przypadku gdy na przykład dziecko jeszcze samo nie siada, nie ma sensu sadzać go na siłę. Dopiero gdy jako rodzicie zauważymy, że maluch chce wykonać pierwszy krok w tą stronę – należy mu w miarę możliwości pomóc. Pamiętaj, aby nie przymuszać dziecka i dać mu czas na rozwój we własnym tempie.

Wykorzystaj ćwiczenia motoryki dużej

Gdy maluch wykazuje już chęci pozyskania pewnych zdolności ruchowych, warto mu pomóc stosując sprawdzone metody. Przykładowo, gdy pociech jeszcze nie pełza i nie raczkuje można w formie zabawy przewracać maluszka delikatnie z boku na bok. Podnoszenie rączek i nóżek malucha to również dobry sposób, aby zapoznać go z tym jak funkcjonuje jego ciało.

W sytuacji, gdy maluszek podejmuje już próby przemieszczania się – przygotuj mu zabawowy tor przeszkód, kładąc na podłodze mięciutkie poduszki. Wspieranie raczkowania i pełzania można również rozwijać poprzez sprawdzanie, czy maluszek spróbuje zbliżyć się do zabawki, którą położymy w niewielkiej odległości.

Wspieranie nauki chodzenia

Gdy raczkowanie stanie się dla dziecka niewystarczające, nadejdą pierwsze próby normalnego chodzenia. To właśnie chwila, w której dziecko potrzebuje pomocy ze strony rodziców. Najlepiej takową pomoc zapewnić poprzez specjalnie dobrane do tego celu akcesoria. Jeździki dla dzieci oraz pchacze zostały stworzone właśnie z myślą o maluszkach, które chcą poprawić i rozwinąć swoje umiejętności z motoryki dużej. Zamiast pchać jakieś przedmioty znajdujące się w domu, dziecko używające jeździła będzie miało zapewnione bezpieczeństwo nauki chodzenia, ograniczając szansę wywrócenia się.

Jak pomagać w rozwoju małej motoryki?

Jednocześnie oprócz rozwoju motoryki dużej, nie można zapomnieć o motoryce małej. Jako rodzice również możemy pomóc dziecku w tym zakresie, stymulując możliwości chwytu i manipulowania przedmiotami za pomocą dłoni. Znakomicie w tym celu sprawdzą się różnego rodzaju masy plastyczne czy też przyrządy do rysowania takie jak kredki. Na późniejszym etapie rozwoju motorykę małą będzie można wspierać poprzez kolorowanki czy też wyszywanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *