Pierwsza kupka, jaką wydali noworodek to tak zwana smółka, która jest gęsta, lepka i ma ciemnozielony, niemal czarny kolor. Może szokować, ale jest zupełnie naturalna. Powstaje, gdy maluszek jeszcze jest w łonie mamy. Jelita dziecka od dwudziestego tygodnia ciąży. Skład smółki to maź płodowa, wody płodowe, żółć, złuszczone nabłonki, substancje z gruczołów trawiennych oraz narządów.

Pierwszej, zielonej kupki jest zwykle bardzo dużo. Zazwyczaj po wydaleniu jej dziecko straci wręcz na wadze, a powinno to nastąpić w ciągu pierwszej doby od przyjścia maleństwa na świat.

Zielona kupka u niemowlaka – faza przejściowa

Kolejną, przejściową fazą są tak zwane stolce przejściowe. Są koloru zielono-brunatnego i zawierają dość widoczne mleczne grudki. Są luźne i często spienione. Dzieje się tak z powodu zachodzącej w jelicie grubym fermentacji laktozy, oraz siary zawartej w mleku matki. Z czasem, gdy jadłospis maluszka zostanie nieco urozmaicony, kupka dziecka zmieni się w brązową.

Zielona kupka u noworodka, a mleko modyfikowane

Na to, jaki kolor ma dziecięca kupka, wpływa dieta. Zielona barwa kupki u maluszka może wynikać z karmienia mlekiem modyfikowanym zawierającym żelazo, albo mieszankę zawierającą białko zhydrolizowane. Dziecko karmione mlecznymi mieszankami może robić też kupki żółto-brązowe, jasnożółte lub brązowe. Są one bardziej zwarte, niż te wydalane przez dziecko karmione mlekiem matki. Taki stan rzeczy nie powinien nas niepokoić, chyba że wystąpią inne dolegliwości, na przykład zaparcia.

Zielona kupka, a mleko matki

Odchody dziecka karmionego piersią mogą mieć różnorodną konsystencję. Może być grudkowata, ziarenkowata lub wyglądać jak musztarda. Jest wówczas intensywnie zielona lub jasnożółta. Taki stan rzeczy może zaistnieć wówczas, gdy matka karmi dziecko z obu piersi naprzemiennie. Ta technika karmienia naturalnego determinować może nadmiar laktozy w organizmie maleństwa, która wzmaga proces fermentacji tego, co znajduje się w jelitach. Zielona kupka wynika w tym przypadku z tego, że maluszek jest ciągle karmiony tak zwanym mlekiem pierwszej fazy.

Zielona kupka ze śluzem – co wtedy

Może zdarzyć się tak, że poza zielonym kolorem kupki zauważymy obecność w niej śluzu lub inne objawy:

  • Gorączkę lub stan podgorączkowy
  • Wymioty
  • Błyszczący stolec
  • Tłusty stolec
  • Przewlekłe biegunki
  • Brak zwiększenia masy ciała maluszka

Wówczas należy koniecznie udać się do lekarza. Mimo, że zwykle się mówi o zielonej kupce dziecka jako nieprawidłowej, jednak nie musi ona oznaczać, że maluszek na coś choruje. W późniejszym okresie kupka o zielonym zabarwieniu może mieć różne przyczyny, a nadwrażliwość na nabiał jest jedną z nich. Maluszki karmione mlekiem matki nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu pokarmowego, przez co są niezwykle wrażliwe na produkty zawierające alergeny. W rezultacie nadwrażliwości na białka mleka krowiego, czyli skazy białkowej i rozwijającej się przez to alergii pokarmowej, maluszek wydala nie tylko zieloną kupkę, ale też taką z widoczną zawartością śluzu i krwi. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana diety przez karmiącą mamę, począwszy od diety eliminacyjnej pozwalającej zlokalizować i wyeliminować na czas karmienia wszelkie alergizujące produkty spożywcze. Poprawa powinna nastąpić nie dalej, jak po dwóch tygodniach.

Inne powody zielonej kupki u nowordka

Ciemnozielony kolor odchodów może świadczyć o żółtaczce, leczeniu antybiotykowym, infekcji bakteryjnej lub o spożyciu pokarmu silnie barwiącego, jak brokuły czy groszek. Bywa również tak, że kupka robi się zielona przy zetknięciu z powietrzem (zjawisko utleniania). Przyspieszony pasaż jelitowy i zmieniona flora bakteryjna jelit odpowiadają za pozostanie części zawartej w żółci bilirubiny w stolcu w postaci niezmienionej. W tym przypadku za zieloną kupę odpowiada zatem sterkobilinogen. Zieloną kupę warunkuje też zawarta w niej krew świadcząca na przykład o wadzie budowy i funkcjonowania układu pokarmowego lub zapaleniu jelit. Należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *