Zabawki interaktywne – elektronika dla dzieci

0
Zabawki interaktywne – elektronika dla dzieci

Zabawki interaktywne – elektronika dla dzieci

Najnowocześniejsza elektronika dotarła także do zabawek i w tej wersji okazała się sprzedażowym hitem. Pojawiły się stosunkowo niedawno. Zabawki interaktywne pobudzają emocje i rozwijają komunikację dziecka, a w szczególności umiejętności kojarzenia. W zależności od rodzaju rozwijają umiejętności językowe i orientację przestrzenną, wchodzą w interakcję z małym użytkownikiem.

Rola zabawek interaktywnych

Podczas zabawy dzieci doskonali przeróżne umiejętności – od rozpoznawania dźwięków po umiejętność składania różnorodnych elementów elektronicznych. Zabawki interaktywne towarzyszą maluszkom od pierwszych miesięcy życia. Karuzela nad łóżeczkiem czy wózkiem pozytywnie wpływa na zmysł wzroku i słuchu oraz uspokaja maleństwo. Wykorzystują one rozwiązania elektroniczne i działają na baterie. Ich cechą   symulacja sensoryczna, która jest niezwykle istotna w rozwoju dziecka. Zabawki interaktywne to wszystkie te, które świecą się, ruszają się, a nawet mówią. Zapewniają dziecku mnóstwo bodźców. Wykorzystywane są do nauki kolorów, liczenia, alfabetu i języków obcych oraz do rozpoznawania dźwięków. Dla dzieci starszych zabawki interaktywne są bardziej skomplikowane i mogą uczyć programowania oraz kodowania.

Zabawki z funkcją nagrywania

Cechą zabawek interaktywnych jest możliwość pełnienia kilku funkcji jednocześnie. Najbardziej zaawansowane mają wbudowane oświetlenie i możliwość nagrywania głosu. Standardem są nagrane różnorodne melodyjki. Zabawki interaktywne nagrywające głos to wielka frajda dla dziecka – zabawka powtarza, co maluch mówi, odtwarza bajki i piosenki. Zabawki, w których można nagrać głos bez wątpienia, mają pozytywny wpływ na rozwój mowy i mogą być wykorzystane w ćwiczeniach z dziećmi mającymi zaburzenia  w rozwoju mowy.  Maluchy chętnie powtarzają i śpiewają za zabawką. Wybierając taką zabawkę, trzeba dostosować melodię do gustu dziecka. Jeżeli maluszek będzie się bał melodyjek, to będzie unikał kontaktu z zabawką.

Króliczek Honey Bunny

To dyktafon, odtwarzacz MP3 i lampka nocna w jednym. Dodatkowo jego uszka migają kolorami, co wzbudza zainteresowanie małego dziecka. Zawiera w sobie różnorodne melodyjki, kołysanki i uspokajający szum. Można nagrać ulubione bajki  i włączyć je maluszkowi w dowolnej chwili lub nagrać głos dziecka. Króliczek Honey Bunny zawiera piosenki i bajki po polsku oraz utwory w języku angielskim, dzięki czemu dziecko łatwiej przyswaja oba języki.

Zabawki interaktywne powinny stanowić urozmaicenie zabawek tradycyjnych. Duża ilość bodźców może być zaletą, ale także wadą.  Wszystko zależy od osobowości dziecka. Zabawki interaktywne wymagają okresowej wymiany baterii. Bezpieczne są zabawki z atestem, które nie zawierają małych części. Powinny być odporne na wstrząsy  i upadki. Coraz częściej pojawiają się zabawki  z wbudowanym akumulatorem, w których nie stosuje się baterii, co jest znacznie bezpieczniejsze dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *