Wózek dla dziecka retro

Wózek dla dziecka retro

Nikt tak do końca nie poznał daty powstania koncepcji wożenia dzieci w wózkach. Znamy natomiast datę zgłoszonego pierwszego patentu na wózki dla dzieci. Stało się to w 1853 roku w Anglii. Pierwsze modele wózków dla dzieci produkowano w Niemczech, jednak w niczym nie przypominały one współczesnych form i rodzajów tego fantastycznego wynalazku. Pierwsze egzemplarze miały skrzynię z plecionki i podwozie z dyszlem, były zatem ciągnięte, a nie pchane, które znamy dzisiaj. Siedemnaście lat później, w 1870 roku ciągnięty wózek dziecięcy przeobraził się w wersję pchaną, a więc nie tylko sposób użytkowania się zmienił, ale i jego wygląd. W mgnieniu oka rozwinął się ten przemysł do takiego stopnia, że prócz licznych usprawnień i udogodnień natury technicznej, wprowadzano elementy nadające wózkom walorów estetycznych. Prawdziwe szaleństwo zaczęło się jednak dopiero w latach dwudziestych, kiedy to ruszyła masowa produkcja wózków dla dzieci i każdy mógł je kupić za rozsądną cenę. Nisko zawieszone wózki z drewna, wikliny albo blachy ze zmniejszonymi kołami zalały rynek, a po drugiej wojnie światowej do materiałów służących do produkcji wózków dodano takie surowce jak plastik, tkanina oraz karton.

Pojęcie RETRO

Retro w odniesieniu do wózków dziecięcych, ciuchów, samochodów czy choćby wystroju pomieszczeń, oznacza nostalgiczną podróż w przeszłość. Określa współczesne elementy rzeczywistości uformowane w stylu sprzed lat i mogą to być lata dwudzieste, czterdzieste, siedemdziesiąte, jakiekolwiek lata, które już minęły. Inaczej określenie retro można nazwać powracającą modą i w przypadku wózka dla dziecka będzie to określenie najtrafniejsze.

Wózek dla dziecka w stylu retro – współczesna wersja minionej mody

Współczesne wózki dziecięce produkowane w stylistyce z lat minionych cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Elegancka linia skrzyni, duże koła ze szprychami i eleganckie zdobienia sprawiają, że poza walorami funkcjonalnymi współczesności, mają one duszę pochodzącą z dawnych czasów. Na przestrzeni lat, począwszy od lat dwudziestych, wózki dla dzieci i te dla lalek miały różne kształty, formy i style, dlatego współczesne wózki w stylu z minionej epoki są wręcz naszpikowane tamtymi klimatami.

Pełen uroku design wózków w stylu retro jest głównym walorem skłaniającym rodziców do ich nabycia. Są one zazwyczaj pozbawione nadmiernej ilości ozdób, dzięki czemu zyskują prostą linię nadającą im elegancji. Duża, wygodna gondola ma prosty, klasyczny kształt, wyposażona jest zwykle w składaną budkę chroniącą malucha przed słońcem, deszczem i wiatrem. Podstawą wózka w stylu retro jest metalowy, klasyczny kosz służący do transportu niezbędnych dla dziecka rzeczy takich, jak pieluszki, butelki, ubranka na przebranie lub ulubione zabawki.  Może również sprawdzić się podczas drobnych zakupów, które na pewno się tam zmieszczą.

W wózkach dziecięcych w stylu retro odnajdziesz klasyczne materiały najlepszej jakości, którą gwarantuje dodatek naturalnych włókien. Materiały te posiadają proste wzory i eleganckie, stonowane kolory, które w swej ponadczasowości nigdy nie wychodzą z mody. W zależności od preferencji, możesz też wybrać bardziej odważne wzory, jak na przykład duże grochy, które cieszyły się popularnością już w latach pięćdziesiątych. Wybierając się na spacer w jesienne popołudnie z dzieckiem w wózku o takim designie, stylizując się na ówczesne lata, w których królował tak zwany pin-up, każda mama zrobi furorę.

Komfort kontra wady

Prócz oczywistych walorów wizualno-stylistycznych, dużą zaletą wózków w stylu retro są duże koła ze szprychami. Pozwalają one na wygodne i bezpieczne prowadzenie nawet po niezbyt równym podłożu. Efekt ten wspomagany jest dodatkowo odpowiednio dobraną amortyzacją. Niestety wózki te sporo ważą, jednak jest to wynik dużej gondoli i kół, oraz porządnego i wytrzymałego stelaża. Możliwość zamontowania fotelika samochodowego do trzynastu kilogramów na stelażu wielu modeli daje nam możliwość zakupu trzech produktów w jednym. Istnieje również alternatywa dla wózków retro z nieco zmniejszonymi kołami, które mogą być piankowe lub pompowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *