Test na sibo – wszystko, co trzeba wiedzieć

0
Test na sibo - wszystko, co trzeba wiedzieć

Test na sibo - wszystko, co trzeba wiedzieć

Test na sibo okazuje się niezbędny w momencie pojawienia się podejrzenia zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Przeprowadzenie właściwej diagnozy jest istotne dlatego, że nie podjęcie leczenia grozi możliwością pojawienia się poważnych powikłań. Warto zatem dowiedzieć się jakie są przyczyny przerostu bakteryjnego oraz z jakimi objawami ze strony układu pokarmowego się wiąże. Jak wygląda diagnoza i gdzie można ją przeprowadzić?

Czym jest sibo?

Sibo oznacza stan, w którym jelito cienkie kolonizowane jest przez zbyt dużą liczbę bakterii, które zwykle bytują w okrężnicy. Tego rodzaju mikroorganizmy nie wykazują szkodliwego działania na zdrowie człowieka, w przypadku gdy zajmują one odpowiedni odcinek przewodu pokarmowego. Niestety ich obecność w innych miejscach nie jest wskazana. Nieleczone sibo może być przyczyną występowania wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jego potwierdzenie wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych, takich jak wodorowy test oddechowy.

Problem związany z przerostem flory bakteryjnej jelita cienkiego jest dość powszechny. Wywołują go między innymi niektóre choroby, nieprawidłowości w budowie anatomicznej, stosowane leki lub zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Dolegliwość częściej pojawia się również u osób w podeszłym wieku. Badania pokazują, że choroba ta może występować nawet u jednej czwartej społeczności osób dorosłych. Szacunki te powinny skłonić do zapoznania się z tą chorobą oraz specyfiką, jaką wyróżnia się test na sibo. Więcej informacji o teście można znaleźć na: https://polmed.pl/badania/uklad-pokarmowy/diagnostyka-sibo-test-wodorowo-metanowy/.

Objawy związane z sibo

Dolegliwości związane z zespołem rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego uzależnione są w głównej mierze od liczby, rodzaju i lokalizacji bakterii kolonizujących narząd. W niektórych osób dolegliwość może mieć także przebieg całkowicie bezobjawowy. W większości przypadków jednak chorzy zgłaszają pewne objawy, które nasilają się głównie w okresie jednej lub dwóch godzin po spożytym posiłku. Chodzi na przykład o wzdęcia brzucha, zaparcia, uczucie pełności i nadmierne gromadzenie się gazów. Z uwagi na utrudnione trawienie tłuszczów może dojść do biegunki tłuszczowej. Alarmującym objawem jest nieuzasadniona utrata masy ciała lub powiększony obwód brzucha. Schorzenie doprowadzić może także do pewnych nieprawidłowości, które zostają wykryte w przypadku przeprowadzenia badań laboratoryjnych. To między innymi niedobór witaminy B12, białka, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Skuteczne diagnozowanie sibo

Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących symptomów, warto zdecydować się na skorzystanie z wizyty lekarskiej. Specjalista po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, będzie mógł zalecić badania niezbędne do określenia trafnej diagnozy. W diagnostyce wykorzystywane jest między innymi badanie mikrobiologiczne treści, która pobrana zostaje z jelita cienkiego. Jest to jednak dość czasochłonne i stosunkowo inwazyjne badania, które wymaga wystandaryzowanych metod i wiąże się w koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Z uwagi na to preferuje się metanowy test oddechowy, który jest bardziej komfortowy dla pacjenta oraz łatwiej dostępny.

Test wodorowo oddechowy wiąże się jednak z pewnymi przygotowaniami. Cztery tygodnie przed badaniem chory musi odstawić antybiotyki, natomiast w dniu poprzedzającym badanie ograniczyć konsumpcję produktów podlegających fermentacji. Dodatkowo należy unikać przyjmowania antagonistów receptora H2 oraz inhibitorów pompy protonowej. Jednocześnie zaleca się ograniczyć spożycie warzyw, owoców oraz produktów mlecznych z laktozą. Z kolei w dniu badania zrezygnować należy z palenia tytoniu i ograniczyć aktywność fizyczną.

Test oddechowy sibo opiera się na zdolności wytwarzania przez drobnoustroje jelitowe wodoru lub metanu. Pomiar dokonywany jest w wydychanym przez pacjenta powietrzu, po wcześniejszym spożyciu przez niego glukozy lub laktulozy. Wodorowo metanowy test oddechowy jest badaniem nieinwazyjnym, którego czas wykonania nie przekracza 180 minut. Wykonanie tego testu oddechowego rejestrowane jest w formie wykresu przedstawiającego poziom metanu i wodoru w wydychanym powietrzu. Dalsze postępowanie terapeutyczne ustala lekarz, którego działanie powinno być uzupełniane przez dietetyka. Test sibo oraz właściwie dobrana dieta pozwala zlikwidować szereg dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, co minimalizuje przypadki przerostu gatunków bakterii niewystępujących w jelicie cienkim.

Skuteczna profilaktyka, czyi gotowe zestawy badań laboratoryjnych

Dlaczego warto skorzystać z pakietów badań profilaktycznych? Zestawy te obejmują dobrze dobrane badania, które wspierają skuteczną i pełną diagnostykę. Nastawiona jest ona zarówno na profilaktykę, dzięki czemu możliwe jest szybkie rozpoczęcie leczenia lub wskazanie dalszej diagnostyki. Dodatkowym atutem pakietów badań są rabaty, dlatego też badania są dostępne dla pacjenta w korzystniejszej cenie. Przekonaj się, jak wiele badań w pakietach zostało przygotowanych dla mężczyzn, seniorów, kobiet i pozostałych. Już dziś w prosty sposób zadbaj o zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *