Sączenie wód płodowych

Sączenie wód płodowych

Wody płodowe to niezbędna ciecz otaczająca dziecko w łonie mamy stanowiąc ochronę przed urazami, hałasem i bakteriami. Bez wód płodowych nie ma szans prawidłowy rozwój płodu. Zawierają szereg cennych substancji odżywczych (białka, węglowodany, mocznik, fosfolipidy itp.) i pełnią ważną rolę w procesie przemiany materii maluszka. Ponad to najzwyczajniej w świecie umożliwiają dziecku poruszanie się w macicy. W prawidłowym przebiegu ciąży odejście wód płodowych jest powodem do radości, albowiem zwiastuje rozpoczęcie akcji porodowej. Bywają jednak sytuacje, w których wody płodowe zaczynają uchodzić zbyt wcześnie, a rozróżnienie ich z moczem często jest trudne. Taka sytuacja oznacza kłopoty i należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala z oddziałem położniczym lub oddziałem patologii ciąży.

Budowa pęcherza płodowego ważnym czynnikiem twórczym wód płodowych

Pęcherz płodowy składa się z trzech błon płodowych – kosmówki, która jest błoną zewnętrzną, z niej powstaje łożysko pośredniczące między mamą, a jej dzieckiem i pozwala na wymianę substancji odżywczych, których dziecko potrzebuje do rozwoju, oraz owodni będącej błoną wewnętrzną. Oddziela ona środowisko wód płodowych od reszty błon płodowych. Komórki nabłonka owodni dzięki swym właściwościom wydzielniczym wytwarzają wody płodowe na bieżąco wypełniając nimi worek owodniowy. Dodatkową błoną jest błona doczesna, która powstaje z błony śluzowej macicy.

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać wody płodowe

Jak wiadomo, kobietom przy nadziei zdarza się nietrzymanie moczu. Jest to sprawa dość krępująca, jednak w zupełności normalna. Niestety czasem trudno jest odróżnić mocz od sączących się wód płodowych tym bardziej, że na ogół parcie na pęcherz moczowy zaburza odczuwanie momentu uchodzenia wód, i robi się ono podobne do „popuszczania siusiu”. Kończy się to źle w chwili, gdy dzieciątko w brzuszku mamy nie skończy jeszcze dwudziestego szóstego tygodnia, albowiem nie jest ono jeszcze gotowe do samodzielnego przeżycia poza macicą. Szansa na to, że maleństwo po urodzeniu w tym wieku płodowym przeżyje, wynosi grubo poniżej czterdziestu procent.

Warto zatem zdobyć wiedzę na temat wyglądu wód płodowych i objawów towarzyszących pęknięciu pęcherza płodowego. Jak wiadomo, prócz wysiłkowego nietrzymania moczu, kobiety w ciąży mają ogólnie częstsze i obfitsze wydzieliny z pochwy, więc poczucie wilgoci może nie wzbudzić czujności przyszłej mamy. Co zatem powinno wzbudzić naszą czujność? Podczas wycieku wód płodowych pojawia się spora ilość płynu. Dzieje się to gwałtownie i z dróg rodnych ciężarnej wypływa ilość płynu równa połowie szklanki, a nawet i całej. Gdy wylewa się z ciebie tyle płynu, zorientuj się po zapachu, czy nie jest to jednak mocz, którego zapach przecież dobrze znasz. Wody płodowe można rozpoznać, gdy wydzielina ma specyficzny zapach, choć czasem ledwo wyczuwalny. Określany jest jako zapach słodkawy, mdły, czasem porównywany z zapachem świeżych ryb. Kolor wód płodowych, podobnie jak ich skład zmienia się wraz z upływem czasu i rozwojem maluszka. Wody natomiast, które musimy rozróżnić jako zbyt wczesne na ujrzenie światła dziennego mają kolor lekko różowy lub jasnożółty, są opalizujące i wyglądem przypominają wodę z mydlinami. Gdy taki płyn zobaczysz zamiast zwykłego „siusiu”, natychmiast udaj się do szpitala, albowiem pęcherz płodowy albo jest w którymś miejscu nieszczelny, albo pękł i za chwilę może być byt późno na działanie. Istnieją specjalne testy, które można kupić w aptece. Można za ich pomocą sprawdzić w domowym zaciszu czym jest wydzielina lub płyn, który cię zaniepokoił. Jest to jednak dobre rozwiązanie na wypadek, gdy z jakiegoś powodu możesz się spodziewać, że będziesz potrzebowała tego typu narzędzia do wstępnej diagnozy. Raczej nikt nie trzyma w domu tego typu testów na co dzień.

Sączenie wód płodowych – nie czekaj z hospitalizacją

Czasem możesz usłyszeć lub przeczytać poradę, że jak zauważysz sączący się płyn i rozpoznasz go jako być może wody płodowe, masz się położyć i czekać obserwując co się będzie działo. Wody płodowe szybciej wypływają w pozycji leżącej, niż stojącej, ponieważ gdy stoisz, główka dziecka działa trochę jak korek tamując nieco wyciek płynu. NIE CZEKAJ. Nie prowadź w tym momencie eksperymentów naukowych, albowiem jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, a przy wycieku wód płodowych liczy się każda minuta. Najlepiej od razu pojedź do szpitala i przygotuj się na to, że już tam zostaniesz i pamiętaj – walcz o każdą sekundę życia twojego dziecka, aby wiedziało, że zrobiłaś wszystko dla jego dobra.

2 thoughts on “Sączenie wód płodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *