Rehabilitacja dzieci i niemowląt

0
Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Rehabilitacja dzieci i niemowląt to dziedzina zajmująca się właściwym rozwojem postawy u dziecka, zachowaniem sprawności oraz powrotem do niej po np. komplikacjach w skutek różnego rodzaju schorzeń.

Nadzorowanie poprawnego rozwoju

Nadzorowanie prawidłowego rozwoju dzieci powinno się rozpocząć już od samego początku życia. Wówczas najprościej jest dokonywać korekt oraz mniej boleśnie wprowadzać zmiany.

W przypadku każdego pacjenta w wieku niemowlęcym uwaga terapia obejmuje przede wszystkim prawidłowy rozwój oraz dotyka integracji sensorycznej, która jest odpowiedzialna za właściwe reagowanie na bodźce.

Podczas wspierania odpowiedniego rozwoju dziecka brane są pod uwagę nie tylko ogólne wytyczne, ale również poziom sprawności, czy osobiste predyspozycje. Dzieci i ich kolejne etapy rozwoju mogą różnić się od siebie, dlatego w rehabilitacji oraz specjalistycznym wsparciu najważniejsze jest indywidualne podejście. 

Wejdź na stronę www.rehabilitacjapapilio.pl i zobacz jak wiele jesteś w stanie zrobić dla dobra swojego dziecka.

Rehabilitacja wad postawy

Wady postawy mogą w bardzo dużym stopniu odbić się na rozwoju dziecka. Jeżeli nie będą korygowane na początkowym stadium staną się dużo cięższe do wyleczenia. Musimy pamiętać, że część z nich może się pogłębiać i doprowadzać do komplikacji zdrowotnych w przyszłości. 

Wady u dzieci mogą być wrodzone lub pojawić się jako nabyte w skutek złego rozwoju oraz nieprawidłowych postaw ciała.

Pierwszy kontakt z fizjoterapeutą łączy się z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu medycznego. Bardzo ważne są wszelkie choroby, które dziecko przeszło, dysfunkcję oraz przypadłości. Specjalista również dokona badania dziecka np. poprzez zlecenie pewnych czynności.

Po wglądzie na sytuację pacjenta specjalista będzie mógł przystąpić do korekcji wad postawy.

Doświadczenie zawodowe z małymi pacjentami pomaga skutecznie walczyć z wadami postawy. Poprzez ciągłe wykonywanie czynności dziecko nie tylko będzie powracać do właściwego poruszania się lub ustawienia ciała, ale również nabierze poprawnych nawyków, które pomogą ten efekt utrzymać.

Niwelowanie wad postawy zwiększa komfort życia oraz poprawia samopoczucie. 

Przywracanie sprawności po schorzeniach

Każdy mały pacjent jest brany pod uwagę jako jednostka. Specjalista na podstawie danego problemu opracowuje szczegółowy tok rehabilitacji, na który składają się równego rodzaju ćwiczenia oraz aktywności wprowadzane we właściwym momencie. 

Co ważne, do rehabilitacji dzieci dopuszczani są jedynie specjaliści, którzy mają potrzebne doświadczenie np. zakończenie studiów podyplomowych kierunkowych. 

Rehabilitanci w klinice zajmują się najróżniejszymi przypadkami np. wspierają małych pacjentów z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeniami rozwoju ogólnego.

W razie potrzeby przeprowadzane są również konsultacje z innymi specjalistami żeby wdrożyć kompleksowy tok terapii. 

Doradztwo dla rodziców 

Centrum zdrowia dziecka daje możliwość wzięcia udziału w zajęciach, w których rodzić uczy się jak wspierać dziecko w jego rozwoju. Porady z tego zakresu wiedzy są niezwykle istotnie, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie na bieżąco wspomagać maluszka by mógł prawidłowo się rozwijać. 

Terapia dzieci musi być ciągła i obejmować nie tylko zajęcia z fizjoterapeutą, ale również aktywności w domu.

Specjaliści uczą jak właściwie wspierać dziecko, jakie ćwiczenia z nim wykonywać oraz jak sprawić żeby dziecko się w nie zaangażowało. Takim przykładem mogą być wszelkie czynności, które będą opierać się o doświadczenie różnych bodźców sensorycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *