Objawy zakażenia bakterią chlamydia pneumoniae

0
Objawy zakażenia bakterią chlamydia pneumoniae

Objawy zakażenia bakterią chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae to jeden z ludzkich patogenów, który przenoszony jest drogą kropelkową. Infekcje spowodowane zakażeniem bakterią występują bardzo często, a w wielu przypadkach mają one całkowicie bezobjawowy przebieg. Co ważne, nieleczona Chlamydia może prowadzić do poważnych powikłań. Nierzadko jej wynikiem jest zapalenie płuc czy nieco łagodniejsze zakażenie górnych dróg oddechowych. Co musisz wiedzieć o bakterii? Jakie są objawy zakażenia?

Chlamydia pneumoniae – co to jest?

Chlamydia pneumoniaeto bakteria Gram-ujemna, atakująca górne drogi oddechowe. Występuje jedynie u ludzi, a ryzyko zakażenia się nią jest bardzo wysokie. Przenosi się bowiem drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść poprzez kichanie, kaszel oraz kontakt z przedmiotami choregoChlamydia pneumoniae określana jest mianem podstępnej bakterii. Rozwija się ona we wnętrzu komórek, a zakażenie bardzo często nie daje żadnych objawów. Z tej przyczyny cieszy się określeniem pasożyta energetycznego, który doprowadza organizm do rozwinięcia się choroby pomimo braku wyraźnych symptomów.

Objawy zakażenia Chlamydia pneumoniae

Według lekarzy aż 80% przypadków zakażenia bakterią przebiega bezobjawowo. Właśnie dlatego dochodzi do jej rozprzestrzeniania się. Co więcej, zakażenie może mieć charakter przewlekły, ale przebiegać bez żadnych dolegliwości. 

Jakie są w takim razie objawy zakażenia Chlamydia pneumoniae? Najważniejsze z nich to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • chrypa,
  • kaszel,
  • ogólne osłabienie.

Nieleczona Chlamydia pneumoniae może wywołać zakażenie górnych dróg oddechowych i zapalenie płuc przebiegające w dwóch etapach. Pierwszy z nich to typowe dolegliwości ze strony dróg oddechowych, często spotykane przy przeziębieniu. Natomiast drugi etap pojawia się po kilku tygodniach, kiedy dochodzi do fazy infekcji – zapalenia płuc. Wówczas konieczne jest sprawdzenie źródła choroby oraz podjęcie skutecznego leczenia.

Ciężki przebieg bakteryjnego zapalenia płuc odnotowuje się jedynie u ok. 10% pacjentów. 

Jak zdiagnozować bakterię?

Diagnostyka zakażenia Chlamydia pneumoniae zalecana jest naprawdę rzadko. Każdy z nas może jednak wykonać tego typu badania odpłatnie w różnych klinikach medycznych czy laboratoriach diagnostycznych. Najczęściej wykonuje się je za pomocą testu ELISA oraz wymazu z gardła. Test ten polega na oznaczaniu poziomu immunoglobulin we krwi, a w konsekwencji wykryciu przeciwciał IgM oraz IgG. Wykrycie pierwszych z nich świadczy o aktywnie przebiegającym zakażeniu. Jeżeli z kolei test wskaże na obecność przeciwciał IgG oznacza to, że już przebyliśmy infekcję.

Jak leczyć Chlamydia pneumoniae?

Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyku. Niestety, ponieważ bakteria jest patogenem wewnątrzkomórkowym, wyróżnia się ona wysoką odpornością na wiele leków. Dobrze działają na nią jedynie antybiotyki z grupy tetracyklin oraz makrolidów. Terapia może trwać nawet do 6 tygodni, a zazwyczaj nie jest krótsza niż 2 tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *