Nauka programowania dla najmłodszych – czy kurs online jest skuteczny?

0
Nauka programowania dla najmłodszych - czy kurs online jest skuteczny?

Nauka programowania dla najmłodszych - czy kurs online jest skuteczny?

Programowanie staje się coraz powszechniej wykorzystywaną dziedziną i bywa określane zawodem przyszłości. Nie ma w tym wiele przesady i warto zapewnić dziecku optymalny rozwój w tym zakresie. Niegdyś rodzice, chcąc zaoferować swoim pociechom to, co najlepsze, wysyłali je na dodatkowe zajęcia z angielskiego czy innych języków obcych. Obecnie wiele szkół kładzie duży nacisk na rozwój w tym zakresie, a opiekunowie dzieci starają się we własnym zakresie zapewnić inne możliwości. Wśród rozwiązań, które cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością, są kursy programowania dla dzieci.

Na czym polegają kursy?

Nauka programowania dla najmłodszych jest dostosowana do ich wieku. Nikt nie oczekuje, że kilkulatek spędzi wiele godzin dziennie na nauce, która w dodatku nie jest interesująca. W związku z tym za przygotowanie optymalnego programu dla najmłodszych odpowiada szereg specjalistów. Osoby zajmujące się tworzeniem kursów dokładają wszelkich starań, by zajęcia były merytoryczne, ale również interesujące.

Coraz częściej można spotkać także kursy programowania, które odbywają się online i jest to jedno z lepszych rozwiązań dla dzieci. Dlaczego?

Dowolnie wybrane miejsce

Jedną z największych zalet kursu programowania, który odbywa się za pośrednictwem internetu jest to, że kursanci mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. To oznacza, że możliwy jest wyjazd na urlop, w odwiedziny do rodziny czy znajomych, a także po prostu wybór kursu z dala od miejsca zamieszkania. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie istotne dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze kursy: dzięki temu, że do skorzystania z zajęć wystarczy stabilne łącze internetowe, nie muszą ograniczać się w zakresie wyboru szkoły możliwościami logistycznymi.

Dodatkowo, jak wspominaliśmy wyżej, dziecko może znajdować się w każdym miejscu w Polsce i na świecie. Dzięki temu kurs nie kojarzy się z przymusem, a maluch chętnie zasiądzie do zajęć na przykład po zabawie na plaży czy nad jeziorem. Konieczność rezygnowania z prywatnych planów, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach jest również częstą przyczyną utraty zapału zarówno ze strony kilkulatka, jak i jego rodziców.

Zwiększona motywacja do działania

Nauka programowania dla dzieci, odbywająca się w formie kursu online, pozwala także utrzymać stały poziom zainteresowania i motywacji po stronie dziecka. Podczas gdy kursy stacjonarne często po kilku tygodniach lub miesiącach zaczynają stawać się przykrym obowiązkiem (m.in. w związku z koniecznością cyklicznego udawania się w określone miejsce we wskazanym terminie) – przy szkoleniu online nie ma mowy o rutynie i znudzeniu.

Kurs internetowy daje dużą dowolność wyboru pory dnia, kiedy to dziecko z chęcią podchodzi do nauki. Niektóre maluchy zdecydowanie wolą rozpocząć dzień od zajęć, a inne – wolą odłożyć je na później. Możliwość dostosowania czasu uczestnictwa w kursie pozwoli także zachować pełną motywację, gdyż nie będzie konieczności rezygnowania z innych aktywności, by o danej porze stawić się na zajęciach. Gdy dziecko chce spotkać się z kolegą czy koleżanką, a dopiero potem zająć się nauką – ma taką możliwość!

Lepszy komfort nauki

Zajęcia stacjonarne z programowania odbywają się w mniejszych lub większych grupach. Takie rozwiązanie nierozerwalnie wiąże się z częstą utratą skupienia grupy. Gdy w sali znajduje się kilkoro dzieci w zbliżonym wieku, to naturalne, że zaczynają się nudzić przebywaniem w jednej pozycji. Jednocześnie podczas zajęć stacjonarnych nie można pozwolić dziecku np. na spacerowanie, gdyż mogłoby rozpraszać innych. W domowym zaciszu kilkulatek może uczyć się tak, jak mu wygodnie: na stojąco, na siedząco, robiąc krótkie przerwy na spacer po pokoju. W ten sposób wiedza jest przyswajana znacznie lepiej, a dziecko czuje się dużo bardziej komfortowo.

Większa oszczędność czasu

Tę zaletę z pewnością docenią rodzice: nauka programowania dla dzieci kursy online to znaczna wygoda i oszczędność czasu. Nie ma konieczności zawożenia pociechy do określonej placówki – wystarczy zapewnić dostęp do internetu i komputer lub laptopa. Czas, jaki trzeba by było poświęcić na dojazdy, można przeznaczyć choćby na zabawę z pociechą.

Nauka matematyki bez wychodzenia z domu

Nie można zapominać również o tym, że nauka programowania online niesie za sobą również szereg korzyści dla innych dziedzin naukowych. Dziecko uczy się między innymi analitycznego myślenia, a w wielu przypadkach wyprzedza także rówieśników jeśli chodzi o umiejętności matematyczne. To zdecydowanie ułatwia opanowywanie wielu przedmiotów szkolnych i daje lepsze możliwości dobrego startu w przyszłość dla dziecka.

Co z jakością nauki?

Wielu rodziców martwi się, że jakość kursu online będzie niższa niż podczas zajęć stacjonarnych. Nie ma jednak żadnych podstaw dla takich obaw: nauka programowania dla najmłodszych w trybie internetowym jest przygotowywana na równie wysokim poziomie co tradycyjne zajęcia.

Dodatkowo, rodzic ma możliwość zweryfikowania, co tak naprawdę jego dziecko robi na zajęciach, a nawet uczestniczyć w nich razem z pociechą. To nie tylko świetna metoda na wspólne spędzanie czasu, ale również możliwość poszerzenia wiedzy przez rodzica. Jak wskazuje wiele osób, kolejną ogromną zaletą kursów online jest większa motywacja dziecka wynikająca z tego, że mama lub tata uczą się razem z nim.

Wybór najlepszego kursu dla dziecka

Nauka programowania dla dzieci może obejmować wiele kwestii, w tym między innymi:

  • tworzenie stron internetowych,
  • język Roblox,
  • podstawy grafiki komputerowej,
  • język Unity i wiele innych.

Powyższe wyliczenie jest jedynie przykładowe i ma pokazać, że decydując się na kurs online, rodzic ma możliwość dopasowania zajęć do zainteresowań dziecka, bez konieczności ograniczania się terytorialnie. Co więcej, w przypadku kursów odbywających się online, zazwyczaj można znaleźć znacznie więcej opinii na temat szkolenia w internecie, co wpływa korzystnie na jego wiarygodność.

Jak widać, kursy online dla dzieci niosą za sobą szereg korzyści. Wystarczy wybrać najbardziej dopasowaną do potrzeb opcję i wkroczyć wraz z dzieckiem w ekscytujący świat programowania!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Giganci Programowania, oferującą kursy programowania dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *