Mata podłogowa dla dzieci – jaką wybrać?

0
Mata podłogowa dla dzieci - jaką wybrać

Mata podłogowa dla dzieci - jaką wybrać

Priorytetem każdego rodzice jest zapewnienie dziecku prawidłowego rozwoju i przede wszystkim bezpieczeństwa. Niejednokrotnie martwią się oni, gdy maluch zaczyna raczkować, czy nawet chodzić. Upadek na twardą podłogę może skutkować bolesnymi stłuczeniami, które będą wywoływać płacz u dziecka. Prawdą jest więc, że trzeba je mieć nieustannie na uwadze. Również rodzice powinni być niezwykle ostrożni, gdy maluszek zacznie raczkować, bowiem może pojawić się pod ich nogami w najmniej odpowiednim momencie i dość niespodziewanie.

(https://misioohandmade.pl/blog/porady/od-kiedy-mata-edukacyjna-dla-dzieci/ – od kiedy mata edukacyjna dla dzieci?)

Warto więc jest ułatwić sobie nieco życie, a także naszemu smykowi oraz zadbać o jego prawidłowy rozwój, wybierając odpowiednie do tego akcesoria. Jednym z nich jest mata podłogowa dla dzieci. Jej wybór powinien być przemyślany i dopasowany odpowiednio do rozwoju naszej pociechy.

Co to jest mata podłogowa dla dzieci?

Mata podłogowa dla dzieci to zabawka wielofunkcyjna, która nie tylko zajmuje czas dziecku, ale także wpływa korzystnie na jego rozwój i stwarza wręcz idealne warunki do nauki raczkowania oraz chodzenia. Mata przede wszystkim uchroni naszego maluszka przed zimnem podłogi. Ponadto pozwoli zadbać o jego bezpieczeństwo, nawet podczas upadku.

Wszystkie modele są tak skonstruowane, aby w maksymalny sposób minimalizowały skutki upadku. Dodatkowo mata podłogowa dla dzieci oddziałuje na ich zmysły, a także wspiera ich rozwój dzięki bodźcom, które dostarczane są za pomocą kontrastowych kolorów i różnorodnym zabawkom, wiszącymi zazwyczaj na pałąku.

Jakie są rodzaje mat podłogowych dla dzieci?

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów mat podłogowych dla dzieci. Maty z pałąkiem są najpopularniejszą grupą, którą bardzo chętnie wybiera większość rodziców. Producenci stale prześcigają się, oferując różne kształty mat. Można więc na rynku spotkać modele okrągłe i kwadratowe. Ponadto na pałąku najczęściej znajdują się zabawki interaktywne oraz lusterka i pozytywki.

Maty podłogowe dla dzieci materiałowe różnią się od tych z pałąkiem przede wszystkim wielkością. Zazwyczaj są one tak duże, że czas na nich może spędzać całe rodzeństwo. Przez wiele osób są one bardzo często polecane w przypadku bliźniaków. Oczywiście nie może na nich zabraknąć zabawek, a gdy w przyszłości maluch wyrośnie z maty, można ją wykorzystać jako narzutę na łóżko, czy też koc.

Maty z metkami są najbardziej zróżnicowane. Wśród modeli znaleźć można takie, które różnią się rozmiarem, kształtem, kolorystyką i wzorami. Przede wszystkim skupiają się one jednak nad zaprezentowaniem naszemu maluszkowi różnych faktur. Maty podłogowe dla dzieci z metkami posiadają obszycia, które różnią się długością, szerokością i kolorem. Zabawa nimi wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. W momencie, gdy nasze dziecko zobaczy taki element, musi się do niego doczołgać lub poraczkować.

Na co zwrócić uwagę wybierając matę podłogową dla dziecka?

Wybierając matę podłogową dla dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • materiał, z jakiego ją wykonano – powinien on być miły i przyjemny w dotyku, ale też nie za miękki, aby nasz maluch się w nim nie zapadał,
  • wymiar – wielkość maty podłogowej dla dziecka może być uwarunkowana wyborem konkretnego rodzaju, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby zapewniała naszemu maluszkowi możliwość swobodnego poruszania się po niej,
  • rodzaj maty
  • kolory znajdujące się na macie – najlepszym wyborem będą modele o intensywnej kolorystyce, a w przypadku najmłodszych idealne będą te z kontrastowymi barwami.

Ponadto mata podłogowa dla dzieci powinna posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, które będą gwarantować bezpieczeństwo naszemu dziecku. Najważniejsze, aby na metce pojawił się znak CE. Dobrze by było, aby znalazły się na niej także inne potwierdzenia jakości i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *