Jak ustawić regał w pokoju dziecka, aby było bezpiecznie?

0
Jak ustawić regał w pokoju dziecka, aby było bezpiecznie?

Jak ustawić regał w pokoju dziecka, aby było bezpiecznie?

Regał na zabawki czy książki to sposób na zachowanie porządku w pokoju dziecka, nic więc dziwnego, że mebel ten stał się podstawowym elementem wyposażenia. Tylko obok funkcjonalności, ważne jest też bezpieczeństwo. Dlatego sprawdź, jak ustawić regał w pokoju dziecięcym, a także czym się kierować podczas jego wyboru.

Jak ustawić regał w pokoju dziecięcym?

Ten, kto nie ma rozbrykanych dzieciaków, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zwykły mebel może być niebezpieczny. Szczególnie regał, który jest obciążony książkami i może… przewrócić się! Ale nie martw się, z naszymi poradami jest to mało prawdopodobna wizja.

Zacznijmy od tego, że pokój dziecięcy warto podzielić na trzy strefy: nauki, odpoczynku i zabawy. To, w której części znajdzie się regał, zależy głównie od jego zastosowania. Ma być miejscem na książki i pomoce szkolne? Najwygodniej postawić go koło biurka. A może spełnia rolę organizera na zabawki? Myślimy, że wiesz już, gdzie go zlokalizować.

My zwrócimy uwagę na trochę inne kwestie. Regały zwykle są meblami wysokimi, które potencjalnie łatwo jest przewrócić, dlatego nie powinny stać „same”. Bezpieczniej, jeśli znajdują się w ciągu mebli, obok szafy czy komody. Innym rozwiązaniem jest zakup regału wiszącego, aczkolwiek to sprawdzi się tylko wtedy, gdy dzieci są już na tyle duże, aby sięgnąć do półek (chyba że nie chcesz, aby miały do nich dostęp).

To, co rekomendujemy, niezależnie od ustawienia mebli, to dodatkowe przymocowanie regału do ściany przy pomocy specjalnych uchwytów. Czasami znajdują się w zestawie, a jeśli nie, bez problemu dokupisz je w sklepie budowlanym. Tym samym zapewnisz stabilność i co za tym idzie, bezpieczeństwo.

Regał drewniany czy plastikowy do pokoju dziecięcego?

Największą popularnością cieszą się drewniane regały. Są wytrzymałe, solidne, wytrzymują spore obciążenia (ma to znaczenie, gdy chcesz postawić na półkach książki). Jeśli mają znajdować się w pokoju dziecięcym, ważne jest, aby ich krawędzie, kanty nie były ostro zakończone. Alternatywą są regały z płyty meblowej, które są tańsze, aczkolwiek ich jakość jest już zróżnicowana.

Regały dla dzieci są też plastikowe (meblobranie.pl), zwykle przeznaczone są na zabawki, rzadziej na książki. To niskie meble, nierzadko na kółkach, można je więc dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Rzadko jednak sprawdzają się jako mebel „główny”, zwykle pełnią rolę dodatkowego miejsca do przechowywania. Natomiast to, co lepiej wybrać, zależy już głównie od potrzeb, a także możliwości przestrzennych.

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup regału drewnianego i plastikowego – z tego drugiego dzieciaki będą mogły na bieżąco korzystać. Jak wybrać regał dziecięcy? Na koniec mamy jeszcze kilka wskazówek. Było już o trwałości, stabilności, a także o dodatkowych zabezpieczeniach, a teraz będzie o… uchwytach. Niektóre regały do pokoju dziecięcego posiadają zamknięte półki, co jest praktyczną opcją, umożliwiającą zachowanie porządku.

Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby drzwiczki miały frezowane uchwyty, a nie wystające, o które łatwo się zahaczyć, uderzyć. Oprócz tego ważny jest design. Regał dziecięcy wcale nie musi być prostym meblem o kilku równych półkach. Za to może mieć postać drzewa lub domku i stanowić dekorację samą w sobie. Drzwiczki na półki w kształcie głowy misia? To nie problem! A może różnokolorowe fronty? Nawet nie musisz kupować designerskiego mebla, wystarczy, że sam je pomalujesz specjalnymi farbami. Na książki dla najmłodszych warto wybrać regał-biblioteczkę z przegródkami. Natomiast na zabawki sprawdzi się regał kubikowy, w który można wkładać pojemniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *