Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

1
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Sięgając pamięcią do czasów podstawówki możesz przywołać ten moment, w którym usiłujesz nauczyć się na pamięć tabliczki mnożenia i dzielenia. Gdy ma się dobrą pamięć, talent do zapamiętywania liczb lub smykałkę do matematyki, nauka tabliczki mnożenia przebiega sprawnie i na zawsze. Jest jednak mnóstwo osób, którym sprawia to trudność, co oczywiście wcale nie oznacza, że są głupi. Istnieje na świecie tyle rodzajów inteligencji, że nie ma szans, by być orłem w każdej dziedzinie nauki.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – system

Dawniej nikt nie pokazywał nam w jaki sposób szybko zrozumieć i zapamiętać tabliczkę mnożenia. Trzeba było po prostu wkuć ją na pamięć. Dzisiaj istnieje na to kilka bardzo interesujących i skutecznych metod na szybkie pokazanie dziecku, jak nauczyć się tabliczki mnożenia.

Warto oswoić dziecko z tabliczką mnożenia już od najmłodszych lat, wówczas nie będzie to dla niego ani trudne, ani przerażające. Pierwszym krokiem jest nauczenie dziecka liczyć na palcach. Możemy je nauczyć pokazywać na palcach ile ma lat. Gdy opanuje sztukę dodawania i odejmowania, można z nim przejść do etapu mnożenia i dzielenia. W tym momencie z reguły pojawiają się trudności. Są pewne zasady, które dziecko powinno poznać, aby łatwiej mu było zrozumieć tabliczkę mnożenia i nauczyć się jej:

 • Liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0
 • Liczba mnożona przez jeden daje tę liczbę
 • Iloczyny okrągłe zapamiętujemy- na przykład 4×4, 6×6, 8×8
 • Przy mnożeniu przez 10 wystarczy dodać 0 do liczby
 • Przy mnożeniu przez 9 suma cyfr daje 9 – na przykład 9×4=36; 3+6=9

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – gry edukacyjne

Świetną zabawą i sposobem na zapamiętanie działań mnożenia jest zabawa kartonikami, które możesz z dzieckiem wykonać samodzielnie. Już podczas ich robienia dziecko może zacząć zapamiętywać. Z jednej strony kartonika znajduje się działanie, a z drugiej jego wynik. Zabawa ta prócz nauczania mnożenia na pamięć ćwiczy w dziecku zdolność skojarzenia działania z wynikiem. Ci, którzy są wzrokowcami zapamiętają szybko tabliczkę mnożenia przy tej metodzie. Zasady gry są proste. Gracze dzielą kartoniki między sobą. Na zmianę pokazują przeciwnikowi po jednaj karcie, stronę z działaniem widząc po swojej stronie wynik. Gdy przeciwnik rozwiąże działanie prawidłowo, oddaje się mu dany kartonik. Wygrywa ten, który zbierze więcej kartoników.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – kolorowanki z tabliczką mnożenia

Kolorowanka dotycząca tabliczki mnożenia stymuluje w dziecku zdolność do wzrokowego zapamiętania treści. Żmudne kolorowanie jednego symbolu utrwala obraz całej treści i pozwala skupić na sobie uwagę dziecka na dłużej.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – mnożenie na palcach

Bardzo często schody przy tabliczce mnożenia pojawiają się przy mnożeniu cyfr powyżej pięciu. Bardzo szybką techniką nauki tabliczki mnożenia jest liczenie na palcach.

Każda z dłoni ma po pięć palców. Jeśli chcemy pomnożyć na przykład 7×7, musimy zgiąć w obu dłoniach po dwa palce, co oznacza liczbę powyżej pięciu, w tym przypadku siedem. Każdy zgięty palec jest dziesiątką. W przypadku omawianym zgięliśmy cztery palce, więc początek wyniku to czterdzieści. Pozostały palce wyprostowane, a jest ich po trzy u każdej z dłoni. Mnożymy je przez siebie. W tym przypadku wynikiem tego mnożenia jest cyfra 9. Łącząc sumę dziesiątek powstałych ze zgiętych palców i wyniku mnożenia palców prostych, w tym przypadku wynikiem działania jest liczba 49.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – mnożenie geometryczne

W Japonii stosują tą metodę już czterolatki. Załóżmy, że chcemy policzyć ile to jest 2×3. Rysujemy w tym celu te cyfry za pomocą linii prostych. W tym przypadki: ukośnie dwie kreski krzyżujące się z trzema kreskami, liczymy punkty przecięcia. Należy je pogrupować w podany sposób i policzyć całość, która powinna dać wynik działania. W podanym przypadku punktów przecięcia będzie sześć i taki jest też wynik mnożenia.

Wystarczy kreatywność

Jak widać można szybciej nauczyć się mnożenia, niż to było kiedyś. Cała gama systemów i metod dała współczesnym rodzicom i nauczycielom broń w walce z uczeniem się na pamięć bez zrozumienia. Jest to o tyle istotne, że uczy logicznego myślenia i pielęgnuje w dziecku kreatywność. Poza tymi oczywistymi zaletami jest jeszcze fakt, że nauka przez zabawę w odkrywanie prawdy i sprawdzanie, czy dany system działa jest bardziej fascynująca, niż wbijanie działań matematycznych na pamięć.

1 thought on “Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

 1. Świetna, śmieszna gra „Tabliczka mnożenia” osadzona w realiach Minecrafta, darmowa i każda rozgrywka jest trochę inna! Dzieci zapominają że to nauka tabliczki mnożenia bo chcą pokonać Creepera z Minecrafta!!!
  Funny noises 🙂
  scratch.mit.edu/projects/378483628/
  Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *