Jak namówić dziecko do mycia zębów?

0
Jak namówić dziecko do mycia zębów

Jak namówić dziecko do mycia zębów

Mycie zębów to dla wielu dzieci jedna z najbardziej uciążliwych i nielubianych czynności, której próbują uniknąć za wszelką cenę. Codzienna walka w łazience niestety nie należy do najprzyjemniejszych, zarówno dla malucha, jak i rodzica. W jaki sposób można wpłynąć na pociechę, aby z większą chęcią podchodziła do szczotkowania? Czy stomatolog może pomóc w tej kwestii? Od czego warto zacząć?

Jak wprowadzić zdrowe nawyki?

Regularne mycie zębów jest niezbędne do utrzymania jamy ustnej w zdrowym stanie. Wypracowanie właściwych nawyków we wczesnym dzieciństwie w dużej mierze przekłada się również na dorosłe życie. Każdy stomatolog powie jednak, że przykład idzie z góry, czyli od rodzica. Jeśli sami zapominamy o szczotkowaniu i dziecko rzadko widzi nas w tej sytuacji, trudno przekonać je, że jest to bardzo istotna czynność.

  • Dobrym pomysłem jest uczynienie z mycia zębów pewnego rodzaju rytuału dziecka i rodzica. Może mieć on formę zabawy, podczas której mama lub tata pokazuje maluchowi w jaki sposób prawidłowo czyścić zęby, a ten ma za zadanie odwzorować ruchy.
  • Aby uatrakcyjnić wykonywanie czynności, w czasie szczotkowania warto włączyć ulubione piosenki pociechy lub poćwiczyć robienie zabawnych min przed lustrem. Dzięki temu cały proces nie będzie kojarzyć się dziecku z czymś nudnym i uciążliwym i stanie się ciekawą formą rozrywki.

Zadbaj o detale

Każdy stomatolog powie nam, że aby czynność szczotkowania zębów stała się nawykiem, musi być powtarzana codziennie, najlepiej o podobnych porach. Systematyczność ma ogromne znaczenie, dlatego pamiętajmy by mycie zaplanować o stałych godzinach – przed śniadaniem i po kolacji. W ten sposób dbanie o jamę ustną stanie się jednym ze stałych elementów dnia i normą dla malucha.

Aby dziecko chętniej sięgało po szczoteczkę i pastę, bardzo ważny jest ich atrakcyjny wygląd. Wybierzmy zatem egzemplarz przedstawiający ulubioną postać z bajki lub kreskówki w preferowanej przez pociechę kolorystyce. To samo tyczy się kubeczka. Dobrym rozwiązaniem jest smakowa pasta w ciekawym odcieniu, oczywiście dopasowana do wieku.

Co jeszcze można zrobić?

O tym jak ważną czynnością jest szczotkowanie zębów może powiedzieć dziecku stomatolog podczas wizyty kontrolnej. Warto zawczasu poprosić o krótką rozmowę, zwłaszcza jeśli maluch szczególnie nie przepada za myciem. Dobry dentysta zrobi to w przyjemny i ciekawy sposób, nie ganiąc ani nie strasząc konsekwencjami.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *