Jak kupować produkty dla dzieci by były bezpieczne? Na co szczególnie zwracać uwagę?

0
Jak kupować produkty dla dzieci by były bezpieczne Na co szczególnie zwracać uwagę

Jak kupować produkty dla dzieci by były bezpieczne Na co szczególnie zwracać uwagę

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. I o bezpieczeństwo dzieci powinni dbać ich rodzice robiąc wszystko co niezbędne, by je zapewnić. Jednocześnie czasami człowiek nie zdaje sobie sprawy jak wiele zagrożeń znajduje się choćby w ubraniach. Dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik o tym, jak kupować produkty, by były one bezpieczne i na co szczególnie należy zwrócić uwagę.

Jakość, a nie cena się liczą

Na pewnych rzeczach oszczędzać nie można. Zatem robiąc zakupy dla dziecka, trzeba pamiętać, że jego bezpieczeństwo ma największe znaczenie. Dlatego lepiej zapłacić za dany produkt więcej niż potem żałować. Pomyślcie tylko o produktach spożywczych – jak wiele jest w nich konserwantów, ale też cukru czy słodzików. Jeżeli więc macie do wyboru sok tłoczony ii sok z koncentratu, to wybór może być tylko jeden i należy postawić na zdrowy sok tłoczony. Koniecznie czytajcie też etykiety. I tutaj zasada jest jedna: im krótsza etykieta, tym oczywiście lepiej. Nie należy podawać dzieciom przetworzonych produktów, zasadniczo nikt nie powinien ich jeść. Im bardziej naturalne jedzenie, tym lepiej. A to oznacza, że nie należy kupować dań gotowych, lecz warto przygotowywać je od zera. Co wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko stosować parowar. Ryż z warzywami oraz kawałkiem dorsza czy łososia jest świetnym pomysłem na obiad. Na śniadanie możecie podawać musli z owocami czy jogurt z dodatkiem owoców. Na kolację oczywiście sprawdzi się sałatka z pomidorami i rzodkiewką. Garść orzechów to świetna przekąska. A na deser można przygotować naturalny budyń na mleku roślinnym bądź soku owocowym.

Ubrania – jak wybrać te najlepsze?

Wbrew pozorom nie tylko etykiety trzeba czytać w przypadku produktów spożywczych. Także kupując ubrania trzeba szczególną uwagę zwracać na to, czy przypadkiem w swoim składzie nie mają żadnych szkodliwych substancji. Wielu producentów stosuje rakotwórcze konserwanty czy barwniki. Do tego podczas hodowli bawełny stosuje się duże ilości pestycydów czy środków owadobójczych. Ale to nadal nie wszystko, bo wyobraźcie sobie, że naukowcy w wielu elementach odzieży znaleźli arszenik. Do materiałów nie powinno się dodawać szkodliwych ftalanów czy związków fluorowęglowych. Oczywiście tego akurat nie dowiecie się z etykiety, bo żaden producent nie umieści takiej informacji. Dlatego zawsze należy wybierać ubrania, które pochodzą z pewnego źródła, czyli od producentów, którzy dbają o jakość odzieży, ale też o środowisko. Na pewno w garderobie nie może zabraknąć spodni softshell dla dzieci, które są bezpieczne, podobnie zresztą jak ubrania z bawełny ekologicznej.

Certyfikaty mają znaczenie

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie. Tak jest choćby w przypadku certyfikatów. Dla wielu osób wydają się one zbędne, ale jednak takie nie są. Oczywiście certyfikacja jest potwierdzeniem, że dana rzecz, taka jak spodnie softshell dla dzieci, spełnia określone normy jakości oraz bezpieczeństwa. Należy więc kupować tylko i wyłącznie produkty z certyfikacją. Na pewno na zabawkach nie można oszczędzać i należy też sprawdzać czy posiadają one właściwe certyfikacje. Oznaczone nimi produkty spełniają najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa wyznaczone przez polskie prawo. W tym przypadku bardzo ważny jest Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Nie zapomnijcie też o tym, że zabawki powinny być dostosowane o wieku i możliwości dziecka. Dla maluszków nie można wybierać zabawek z małymi elementami, które dziecko może wziąć do buzi i zjeść. Do tego zabawki dla dzieci nie mogą mieć ostrych krawędzi czy zakończeń, którymi dziecko może się skaleczyć.

Czy można kupować używane rzeczy dla dziecka?

Zasadniczo i tak i nie, bo wszystko zależy od tego jaka to rzecz. Zakup używanego basenu z kulkami może być ok, ale pod warunkiem, że go wybierzecie i umyjecie kulki. Można ubierać dziecko w odzież po starszym rodzeństwie, ale nie może to być bielizna. Jak najbardziej mogą być to wysokiej jakości spodnie softshell dla dzieci. Także noszenie butów po starszej siostrze czy bracie jest zabronione, bo może przyczyniać się do wad postawy. W żadnym przypadku nie można kupić dla dziecka używanego fotelika samochodowego, bo on po jakimś czasie traci swoje właściwości ochronne. Jednocześnie jeżeli doszło do wypadku, to taki fotelik choć wydaje się niezniszczony, nie będzie już chronił Waszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *