Fotelik samochodowy dla dzieci – filar bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów

0
Fotelik samochodowy dla dzieci – filar bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów

Fotelik samochodowy dla dzieci – filar bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów

Fotelik samochodowy będzie potrzebny maleństwu od pierwszych dni życia- już podczas powrotu ze szpitala do domu, musimy mieć fotelik samochodowy i w nim ułożyć noworodka. Fotelik samochodowy jest  priorytetem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dziecka i obowiązkiem prawnym. Szpitale wymagają, aby przy odbieraniu dziecka mieć przy sobie foteli. Przepis ten ma zmniejszyć ryzyko niewłaściwego przewożenia noworodków samochodem i groźnego wypadku.

Normy bezpieczeństwa w zakresie fotelików samochodowych dla dzieci

Wybór fotelika do samochodu nie jest łatwy. Producenci usiłują przekonać rodziców, że ich produkt jest najlepszy i zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zdezorientowany rodzic nie bardzo wie, co ma wybrać, ponieważ wszystkie opisy pisane są językiem technicznym, a podawane parametry są bardzo wiarygodne.  Aktualnie, foteliki samochodowe sprzedawane w sklepach muszą spełniać wymogi obiektywnej normy europejskiej – homologacji  ECE R44/04 lub ECE R129, zwaną i-Size. W ramach wymienionych norm przeprowadzane są podstawowe testy dynamiczne. Foteliki  do samochodu otrzymują w powyższych testach noty, które świadczą o spełnianiu wymagań.

Wybór rozmiaru fotelika dla dzieci

Przedział wagowy to istotny punkt przy wyborze fotelika dla maluszka. Dostępne są foteliki, które rosną wraz z dzieckiem i mogą służyć  przez wiele lat, nawet do 8-9 roku życia. Dziecko może w nich podróżować, dopóki nie osiągnie wagi 36 kg. Ortopedzi są sceptyczni wobec tak dużego przedziału wagowego. Zwracają uwagę, że pozycja noworodka bardzo różni się od pozycji starszego  dziecka i dlatego lepiej dla maleństwa wybierać fotelik samochodowy o wadze od 13 kg, a kiedy maluch wyrośnie kupić większy fotelik. Zła pozycja podczas jazdy może zaburzyć proces rozwoju kręgosłupa dziecka oraz nieprawidłowo rozłożyć ciężar dziecka. Nieprawidłowa pozycja wpływa również na właściwy tor oddychania. W efekcie dziecko nie czuje się komfortowo  w czasie jazdy i staje się marudne, skarży się na ból i chce, jak najszybciej wyjść z samochodu. Tak więc im mniejszy zakres wagowy fotelika, tym lepiej jest on dopasowany do sylwetki dziecka.

Kształt zagłówka

Za optymalny uznaje się kształt przypominający literę V, ponieważ umożliwia on utrzymanie główki dziecka w bezpiecznej strefie fotelika. Daje bardzo dobrą ochronę głowy, karku i szyi pasażera podczas podróży. W czasie kolizji lub nagłego hamowania pochłania nadmierną energię kinetyczną, dzięki czemu nie zdąży ona dotrzeć do głowy maluszka. Zagłówek powinien być wykonany z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny lub pianki typu memory tech. Szeroki zakres regulacji zagłówka umożliwia lepsze dopasowanie fotelika samochodowego do wzrostu małego pasażera.

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka, zwrócić uwagę łatwość obsługi jedną ręką. Nie wszystkie foteliki są  łatwe w obsłudze. Dla najmłodszych dzieci przeznaczona jest pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *