Fotelik dla noworodka z bazą isofix, czy bez – jaki rodzaj wybrać?

0
Fotelik dla noworodka z bazą isofix, czy bez – jaki rodzaj wybrać?

Fotelik dla noworodka z bazą isofix, czy bez – jaki rodzaj wybrać?

Foteliki samochodowe 0-13 służą zapewnieniu jak najwyższego stopnia ochrony najmłodszym pasażerom zarówno w czasie jazdy, jak i w razie ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamownia. Niezbędny jest zatem wybór produktu bezpiecznego i idealnie dopasowanego. Nieocenionym atutem dobrego fotelika 0-13, czyli tak zwanego nosidełka, będzie ponadto komfort użytkowania go. Na zwiększenie funkcjonalności modelu z grupy 0+ we wszystkich wymienionych wyżej zakresach wpływa przede wszystkim wyposażenie go w bazę ISOFIX.

Fotelik dla noworodka – jak wybrać?

Przy wyborze fotelika z kategorii 0-13 najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo pasażera, szczególnie, że produkt będzie towarzyszyć podczas pierwszej drogi ze szpitala. Warto zatem zapoznać się z ocenami, jakie dany model uzyskał w testach zderzeniowych. Najbardziej prestiżowymi instytucjami, które przeprowadzają je, są ADAC, PIMOT oraz Test Plus. Ostatnia z nich specjalizuje się w sprawdzaniu zapewnianego bezpieczeństwa w razie kolizji wyłącznie przez foteliki typu RWF, zatem można mieć pewność, że uzyskiwane w Teście Plus noty są rzetelne.

Oceny jednego fotelika mogą się między sobą różnić w zależności od sposobu zamontowania go na czas testu. Często zdarza się jednak tak, że noty są wyższe, w sytuacji kiedy fotelik był zamocowany na ISOFIX.

Baza do fotelika – cechy wpływające na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania

Nosidełka z bazą ISOFIX gwarantują szybsze i łatwiejsze mocowanie produktu, jednocześnie zapewniające większą stabilizację fotelika w czasie jazdy. Ponadto baza do fotelika minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędów montażowych, będących przez długi czas główną przyczyną wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. 

Bazę mocuje się raz, doczepiając specjalne zaczepy do uchwytów ISOFIX, znajdujących się między siedzeniami tylnej kanapy samochodowej, najczęściej ukrytych pod zaślepkami. Ustawienie na bazie fotelika trwa kilka sekund i jest wyjątkowo proste, a o poprawnie przeprowadzonym montażu informują kontrolki świecące się na zielono oraz charakterystyczny odgłos „klik” po dociśnięciu produktu. Wyjęcie dziecka również nie stanowi problemu, nawet gdy zaśnie, ponieważ fotelik można ostrożnie wypiąć, nie zakłócając spokojnego snu małego pasażera. Wygodne poruszanie się z nosidełkiem poza autem zapewni system podróżny, dzięki któremu fotelik 0-13 można zamocować na ramie wózka wielofunkcyjnego. Jeżeli fotelik wraz z bazą posiadają również system modułowy, oznacza to, że podstawa pasuje także do większego fotelika, co stanowi zarazem budżetowe i bezpieczne rozwiązanie.

Zalety i wady montażu na pasy bezpieczeństwa

Jedną z głównych zalet fotelików dla noworodka montowanych za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa jest fakt, że są dużo tańsze, ponieważ nie wymagają zakupu dodatkowego elementu w postaci bazy. Ponadto produkty mocowane na pasy pasują to każdego pojazdu, w przeciwieństwie do modeli z systemem ISOFIX, wymagających wyposażenia auta w specjalne zaczepy.

Mankament montowania z użyciem trzypunktowego pasa niewątpliwie stanowi czas, który trzeba poświęcić, gdyż proces ten trwa znacznie dłużej niż w przypadku mocowania na ISOFIX. Należy bowiem zawsze zwrócić uwagę, czy pasy nie są skręcone. Nie wolno dopuścić do ich zaginania, do czego często dochodzi ze względu na niewystarczający naciąg. Muszą być ponadto precyzyjnie poprowadzone wokół siedziska, zgodnie z tym, co widnieje w instrukcji obsługi.

Fotelik dla noworodka – który wybrać?

Zdaje się, że fotelik z bazą isofix będzie zdecydowanie lepszą opcją, ponieważ owa platforma nie tylko stabilizuje produkt i usprawnia proces jego mocowania, lecz także wyposaża się ją w nogę stabilizującą. Jest to element niezbędny, jeśli chodzi o foteliki montowane tyłem a – jak wiadomo – obowiązujące w Polsce prawo wymaga, by dzieci do 15. miesiąca życia, to znaczy w modelach z grupy 0+, przewozić właśnie w tej pozycji. Ponadto baza może mieć funkcję obrotu. Możliwość obracania fotelika przyda się w momencie zapinania małego pasażera w foteliku przed jazdą, i wypinania go z siedziska po podróży. Wówczas wystarczy bowiem odwrócić produkt w kierunku drzwi.

Na podstawie powyższego nie ma chyba wątpliwości, że każdy, kto może pozwolić sobie na fotelik 0-13 z bazą ISOFIX, powinien zdecydować się na taki zakup. Baza ze względu na swoje dodatkowe wyposażenie i opcje znacząco zwiększa funkcjonalność mocowanego na niej produktu oraz bezpieczeństwo, które ma gwarantować w razie nagłego hamowania lub kolizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *