Domowe sposoby na owsika u dzieci i dorosłych – naturalne sposoby

0
domowe sposoby na owsiki

Owsik jest pasożytem okupującym przewód pokarmowy swego jedynego żywiciela, jakim jest człowiek. Zakazić się można spożywając niemyte warzywa i owoce, na powierzchni których znajdują się jaja tego pasożyta. W jelitach z tych jaj wylęgają się owsiki, którym osiągnięcie dojrzałości zajmuje do czterech tygodni. Po tym czasie, nocami samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze, gdzieś w okolicy odbytu  dziecka. Jaja te okalane są lepką wydzieliną, która powoduje uporczywy i nieprzyjemny świąd. Dziecko często bezwiednie drapie się przez sen po tych okolicach, a potem tą rączką roznosi jaja po sobie, przedmiotach w Okół, oraz wkładając tę rączkę do buzi umieszcza w niej jaja owsika i cykl zaczyna się od początku. Jakie są więc domowe sposoby na owsika u dzieci?

Przy podejrzeniu zakażenia owsikiem, należy udać się do lekarza celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki.

Owsiki cichym najeźdźcą – kilka domowych sposobów na owsiki

Najczęściej na owsicę chorują przedszkolaki i dzieci w wieku dziesięciu do dwunastego roku życia, ale i dorośli się nią zarażają. Dziecko zakażone owsikami wierci się i nie potrafi usiedzieć na miejscu. Objawy, które się pojawiają wraz z owsikami to:

  • Nudności
  • Bule brzucha
  • Świąd w okolicy odbytu
  • Zgrzytanie zębami
  • Zaburzenia snu spowodowane nocnym nasileniem się świądu
  • Małe, cienkie białe robaczki w stolcu

Domowe sposoby na owsika u dzieci i nie tylko

Od niedawna jest dostępny bez recepty lek, w którego składzie jest pyrantel, który powinni zażyć wszyscy domownicy, wśród których jest osoba zakażona. Ponad to należy dokładnie wyszorować meble, łóżka, klamki, wszystko czego chory mógł dotykać. Ponad to należy wyprać pościele, piżamki, koce. Gdy się to zaniedba, leczenie będzie bez sensu, bo jajeczka znowu znajdą się w przewodzie pokarmowym dziecka i cykl się powtórzy.

Poza lekarstwem z apteki, możemy spróbować sposobów domowych bardziej naturalnych, niż medykamenty.

  • Tak zwana kwaśna dieta – powinna być bogata w kwaśne produkty takie jak kiszone ogórki, kiszona kapusta, kwaśne mleko lub maślankę i naturalne jogurty. Zawarte w tych produktach bakterie kwasu mlekowego pobudzają układ trawienny do pracy, co sprzyja oczyszczeniu jelit z owsików. Ponad to owsiki nie tolerują zakwaszonego środowiska, które powstaje podczas takiej kwaśnej diety
  • Cebula – zawiera ona naturalne związki siarki, których owsiki również nie lubią. Najlepiej jest spożywać cebulę surową lub pić z niej syrop. Związki siarki są zawarte również w surowej kapuście i marchewce, więc cebulę można sobie nimi zagryźć
  • Pestki z dyni – zawierają kukurbitacynę, która skutecznie uszkadza układ nerwowy owsików i innych pasożytów przewodu pokarmowego. Jeśli to możliwe, zastąp produkt kupiony w sklepie pestkami suszonymi samodzielnie, albowiem one mają więcej składników leczniczych, niż wersja ze sklepu. Warto zjadać około dwóch łyżek takich pestek. Ciekawszym i smaczniejszym rozwiązaniem jest też pasta z pestek z dyni i miodu. Kurację należy kontynuować przez około trzy tygodnie
  • Czosnek – codzienne spożywanie jednego, dwóch ząbków czosnku potartych z solą lub z olejem kokosowym, czosnek dodany do kanapek czy sałatek skutecznie usuwa owsiki bezpośrednio z jelit.

Dorośli powinni stosować:

  • Piołun
  • Ocet jabłkowy
  • Ziołowe nasiadówki

Higiena i czystość – najlepszy domowy sposób na owsiki

Najlepszym z domowych sposobów na owsiki na zapobieganie zakażeniom owsikiem i innymi pasożytami układu pokarmowego jest higiena i czystość. Należy wyrobić w dziecku nawyk mycia rączek przed każdym posiłkiem, po każdej wizycie w toalecie lub na placu zabaw, nie wkładania do buzi nieumytych owoców, warzyw, cukierków które spadły na podłogę itp. Często bywa tak, że dzieci jedzą w żłobku, przedszkolu lub szkole wspólnie jedną kanapkę – „gryz dla mnie, gryz dla ciebie…” Taką drogą w mgnieniu oka rozprzestrzeniają się jaja owsika dostając się do układu pokarmowego dzieci. Musimy myć owoce i warzywa, musimy sami pamiętać, aby zawsze po skorzystaniu z toalety umyć ręce.

Jedną z istotniejszych rzeczy, na które należy uczulić własne dzieci umieszczane przez nas w żłobkach lub przedszkolach i starsze też, aby pod żadnym pozorem nikomu obcemu nie pozwalały się całować, szczególnie w usta. Pomijając aspekty prawne, jajami owsika może zakazić się każde dziecko również przez pocałunek.

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

Przedszkolaki przynoszą z przedszkola nie tylko rysunki, ale bywa, że i choroby.  Kiedy dziecko idzie do przedszkola, rodzic musi liczyć się z tym, że zacznie się okres chorowania. Przeziębienia, choroby zakaźne, grupa, słynna „trzydniówka”, angina, zapalenie zatok,  krztusiec, to przedszkolny standard. Czasami maluchy potrafią bardziej zaskoczyć i zakazić owsicą, czyli popularnymi owsikami.

Gdzie najłatwiej zarazić się owsicą?

Najpowszechniej owsiki pojawiają się w żłobkach, w rodzinach wielodzietnych, przedszkolach, na koloniach, na placach zabaw, w szkołach – wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko dzieci.  Bardzo szybko przynosi się z człowieka na człowieka. Zakażone dziecko powinno pozostać w domu, aby nie zarażać innych. Dobra informacja jest taka, że istnieją leki na owsiki zarówno sprzedawane na receptę i bez recepty oraz domowe sposoby na owsiki  u dzieci.

Czym są owsiki i drogi zakażenia?

Owsik ludzki to pasożyt końcowego odcinka jelita cienkiego oraz grubego. Jest malutkim, białym robakiem, którego samice osiągają rozmiary ok. 9–12 mm, a samce są jeszcze mniejsze, ok. 3–5 mm długości. Pasożyty bytują w ścianie jelita i odżywiają się jego zawartością. Samice nocą wychodzą na zewnątrz w celu złożenia jaj na skórze w okolicy odbytu. Jajeczka owsików pokryte są lepką wydzieliną, która powoduje nieprzyjemne dla dziecka uczucie świądu. Reakcja dziecka na swędzenie to oczywiście drapanie się przez sen, co jeszcze pogarsza sytuację, bo malec nieświadomie przenosi jaja na ręce, a potem na ubrania, przedmioty, a w najgorszym wypadku – do ust i przewodu pokarmowego. To idealne warunki do rozwoju owsików.

Istnieje kilka możliwości zakażenia się owsikiem. Jaja owsików mogą znajdować się na żywności, np.: na warzywach i owocach i dostają się do przewodu pokarmowego. Kolejną drogą zakażenia jest autoinwazja – dziecko drapiąc się, przenosi jaja na inne powierzchnie. Dość często ma miejsce sytuacja, kiedy to larwy rozwijające się na skórze odbytu wracają przez odbytnicę do jelita grubego.  Takie zjawisko nazywa się retroinwazją.

Objawy zakażenia owsicą

Zanim przystąpimy do zastosowania domowych sposobów na owsiki u dzieci, trzeba mieć pewność, że pociecha ma faktycznie problem z owsikami. Najczęstszymi objawami obecności tego pasożyta są: nudności, bóle brzucha, świąd w okolicy odbytu, zaburzenia snu spowodowane swędzeniem odbytu, zgrzytanie zębami, małe cienkie białe robaczki w kale.

Pokonanie owsika bez medykamentów

Wśród domowych sposobów na owsiki u dzieci jest oczywiście dbanie o higienę i wprowadzenie odpowiedniej diety – produktów, które są pomocne w leczeniu owsików, np.: olej z dyni, suszone śliwki, kasze pełnoziarniste, sok z buraków, czosnek, warzywa strączkowe, kiszone ogórki, kiszona kapusta, chude mięso.  Dawnym, ludowym  domowym sposobem na owsiki u dzieci jest pasta ze zmielonych pestek dyni, wymieszanych z miodem. Zakażone dziecko i pozostali domownicy powinni jeść po jednej łyżeczce stołowej dziennie na czczo. Dziecko powinno mieć, jak najkrócej obcięte paznokcie, aby nie drapało się i nie roznosiło owsików.

Obowiązkowe jest mycie rąk kilka razy dziennie, koniecznie po jedzeniu i wyjściu z toalety. Owoce i warzywa przed jedzeniem należy umyć. Pościel, koce, piżamy, ręczniki należy regularnie prać w 90 stopniach.  Ważna jest dezynfekcja zabawek specjalnym płynem do czyszczenia. Powierzchnie w domu i podłogi również regularnie czyścimy.  Po takim sprzątaniu ścierkę należy wygotować. O owsikach należy poinformować przedszkole. To nie jest powód do wstydu, a informacja może pomóc innym rodzicom w obserwacji dziecka i wdrożeniu działań zapobiegającym owsikom.

Wizyta u lekarza

Natychmiast po wykryciu owsików rodzić powinien udać się z dzieckiem do lekarza, który może zalecić stosowanie leków dostępnych na receptę lub bez recepty. Domowe sposoby leczenia owsików u dzieci to doskonale uzupełnienie terapii lekami, pod warunkiem rygorystycznego przestrzegania zasad higieny i odseparowania dziecka od przedszkola aż do całkowitego wyzdrowienia.

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Powyższe powiedzenie sprawdza się także w przypadku owsików. Najważniejsze jest dokładne mycie rąk po każdym posiłku, regularne obcinanie dzieciom paznokci, częste sprzątanie łóżka i toalety, zakaz oblizywania i ogryzania paznokci i jego pilnowanie, pranie i prasowanie bielizny i pościeli w wysokich temperaturach, codzienna higiena okolic odbytu, ułatwiają  zapobieganie chorobie i powrót do zdrowia. Owsica jest jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych u najmłodszych, zakazić może się każde dziecko.

W walce z pasożytem pomaga także jedzenie otrębów, fasoli czerwonek i białej oraz ograniczenie produktów bogatych w węglowodany: słodzonych napoi, białego pieczywa i ryżu, makaronu, słodyczy i dżemów.  Owsiki niszczy czosnek – dwa ząbki na kanapce usuwają owsiki z jelit i niszczą ich jaja. Związki siarki zawarte w cebuli to także domowy sposób leczenia owsików u dzieci. Syrop z cebuli lub kilka plasterków tego warzywa w sałatce pomoże pozbyć się kłopotliwych owsików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *