Domowe sposoby na owsika u dzieci

domowe sposoby na owsiki

Owsik jest pasożytem okupującym przewód pokarmowy swego jedynego żywiciela, jakim jest człowiek. Zakazić się można spożywając niemyte warzywa i owoce, na powierzchni których znajdują się jaja tego pasożyta. W jelitach z tych jaj wylęgają się owsiki, którym osiągnięcie dojrzałości zajmuje do czterech tygodni. Po tym czasie, nocami samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze, gdzieś w okolicy odbytu  dziecka. Jaja te okalane są lepką wydzieliną, która powoduje uporczywy i nieprzyjemny świąd. Dziecko często bezwiednie drapie się przez sen po tych okolicach, a potem tą rączką roznosi jaja po sobie, przedmiotach w Okół, oraz wkładając tę rączkę do buzi umieszcza w niej jaja owsika i cykl zaczyna się od początku.

Przy podejrzeniu zakażenia owsikiem, należy udać się do lekarza celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki.

Owsiki cichym najeźdźcą – kilka domowych sposobów na owsiki

Najczęściej na owsicę chorują przedszkolaki i dzieci w wieku dziesięciu do dwunastego roku życia, ale i dorośli się nią zarażają. Dziecko zakażone owsikami wierci się i nie potrafi usiedzieć na miejscu. Objawy, które się pojawiają wraz z owsikami to:

 • Nudności
 • Bule brzucha
 • Świąd w okolicy odbytu
 • Zgrzytanie zębami
 • Zaburzenia snu spowodowane nocnym nasileniem się świądu
 • Małe, cienkie białe robaczki w stolcu

Domowe sposoby na owsiki u dzieci i nie tylko

Od niedawna jest dostępny bez recepty lek, w którego składzie jest pyrantel, który powinni zażyć wszyscy domownicy, wśród których jest osoba zakażona. Ponad to należy dokładnie wyszorować meble, łóżka, klamki, wszystko czego chory mógł dotykać. Ponad to należy wyprać pościele, piżamki, koce. Gdy się to zaniedba, leczenie będzie bez sensu, bo jajeczka znowu znajdą się w przewodzie pokarmowym dziecka i cykl się powtórzy.

Poza lekarstwem z apteki, możemy spróbować sposobów domowych bardziej naturalnych, niż medykamenty.

 • Tak zwana kwaśna dieta – powinna być bogata w kwaśne produkty takie jak kiszone ogórki, kiszona kapusta, kwaśne mleko lub maślankę i naturalne jogurty. Zawarte w tych produktach bakterie kwasu mlekowego pobudzają układ trawienny do pracy, co sprzyja oczyszczeniu jelit z owsików. Ponad to owsiki nie tolerują zakwaszonego środowiska, które powstaje podczas takiej kwaśnej diety
 • Cebula – zawiera ona naturalne związki siarki, których owsiki również nie lubią. Najlepiej jest spożywać cebulę surową lub pić z niej syrop. Związki siarki są zawarte również w surowej kapuście i marchewce, więc cebulę można sobie nimi zagryźć
 • Pestki z dyni – zawierają kukurbitacynę, która skutecznie uszkadza układ nerwowy owsików i innych pasożytów przewodu pokarmowego. Jeśli to możliwe, zastąp produkt kupiony w sklepie pestkami suszonymi samodzielnie, albowiem one mają więcej składników leczniczych, niż wersja ze sklepu. Warto zjadać około dwóch łyżek takich pestek. Ciekawszym i smaczniejszym rozwiązaniem jest też pasta z pestek z dyni i miodu. Kurację należy kontynuować przez około trzy tygodnie
 • Czosnek – codzienne spożywanie jednego, dwóch ząbków czosnku potartych z solą lub z olejem kokosowym, czosnek dodany do kanapek czy sałatek skutecznie usuwa owsiki bezpośrednio z jelit.

Dorośli powinni stosować:

 • Piołun
 • Ocet jabłkowy
 • Ziołowe nasiadówki

Najlepszym z domowych sposobów na owsiki na zapobieganie zakażeniom owsikiem i innymi pasożytami układu pokarmowego jest higiena i czystość. Należy wyrobić w dziecku nawyk mycia rączek przed każdym posiłkiem, po każdej wizycie w toalecie lub na placu zabaw, nie wkładania do buzi nieumytych owoców, warzyw, cukierków które spadły na podłogę itp. Często bywa tak, że dzieci jedzą w żłobku, przedszkolu lub szkole wspólnie jedną kanapkę – „gryz dla mnie, gryz dla ciebie…” Taką drogą w mgnieniu oka rozprzestrzeniają się jaja owsika dostając się do układu pokarmowego dzieci. Musimy myć owoce i warzywa, musimy sami pamiętać, aby zawsze po skorzystaniu z toalety umyć ręce.

Jedną z istotniejszych rzeczy, na które należy uczulić własne dzieci umieszczane przez nas w żłobkach lub przedszkolach i starsze też, aby pod żadnym pozorem nikomu obcemu nie pozwalały się całować, szczególnie w usta. Pomijając aspekty prawne, jajami owsika może zakazić się każde dziecko również przez pocałunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *