Dolegliwości trawienne u maluszków – porady dla mam

0
Dolegliwości trawienne u maluszków – porady dla mam

Dolegliwości trawienne u maluszków – porady dla mam

Najczęstsze dolegliwości trawienne u maluszków to ulewanie, kolki oraz zaparcia. Są to problemy, które dotyczą większości dzieci. Mają one związek z tym, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze całkiem dojrzały i dlatego nie radzi sobie dobrze z trawieniem oraz wchłanianiem pokarmów. Problemy trawienne są stresujące nie tylko dla samego dziecka, ale również dla jego rodziców.

Ulewanie u maluszków

Ulewanie[1] to naturalny objaw, który ma związek z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Przeważnie dolegliwość ta mija około szóstego miesiąca życia, ale czasami trwa nawet do roku. Zazwyczaj jest to związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego oraz z nieprawidłową techniką karmienia. Ulewanie może mieć także związek ze zbyt krótkimi przerwami pomiędzy posiłkami oraz ze spożywaniem zbyt dużych porcji na jeden raz.

Jeśli mama karmi piersią, to warto odciągać nadmiar mleka, dzięki czemu dziecko nie będzie się dławiło. Poza tym nie można karmić w pośpiechu, gdyż dziecko nie powinno być rozdrażnione i poganiane. Warto również zadbać o to, aby dziecko odbijało powietrze, które połyka podczas jedzenia. Wystarczy położyć jego główkę na ramieniu i poczekać, aż mu się odbije. Aby pokarm „ułożył” się w brzuszku dziecka, warto chwilę poczekać, a to oznacza, aby nie przewijać dziecka od razu i nie bawić się z nim nawet przez 45 minut po karmieniu, niech sobie odpocznie. Nie można również w gwałtowny sposób zmieniać jego pozycji.

Jeśli mama nie karmi piersią, można skonsultować się z lekarzem, który pomoże włączyć do diety dziecka odpowiednie mleko modyfikowane. Na rynku dostępne są produkty, które pomagają zwalczać problemy, takie jak ulewanie.

Kolki u niemowlaków

Kiedy dziecko zmaga się z kolką[2], jest niespokojne, często płacze i trudno je uspokoić. Przy tym nie pojawia się gorączka oraz żadne inne dolegliwości. Jej przyczyny powstawania nie są do końca znane. Mogą to być m.in. zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane z jego niedojrzałością.

Na kolkę u niemowlaka pomóc może masaż brzuszka. Należy go wykonywać ciepłą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przy tym delikatnie uciskać. Jednak nie można wykonywać masażu podczas kolki, ponieważ to zwiększa ból u dziecka. Innym sposobem na kolkę jest jeszcze rytmiczne kołysanie dziecka, co wynika z tego, że przez dziewięć miesięcy było w ten sposób kołysane i bujane w brzuchu mamy. Poza tym pomóc mogą również monotonne dźwięki. Dziecko może uspokoić się przy szumie suszarki do włosów albo wentylatora. W związku z tym dużą popularnością cieszą się szumisie, które wydają dźwięki imitujące szum wód płodowych.

Kolejny sposób to preparat na kolki, który dostępny jest w aptece bez recepty. Takie preparaty dostępne są w formie kropli. Substancją czynną tych kropli jest symetykon, który powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które znajdują się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co powoduje ich pękanie. W ten sposób dochodzi do uwolnienia gazów, które potem mogą zostać wchłonięte przez ścianę jelita albo usunięte z przewodu pokarmowego dzięki ruchom perystaltycznym jelit. Ten symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, ale jest wydalany w niezmienionej postaci po przejściu przez przewód pokarmowy. Poza tym krople te dzięki skoncentrowanej dawce zawierają mniej płynu do połknięcia.

Zaparcia u maluszka

U niemowląt również często pojawiają się zaparcia[3]. Trudno jest określić, jaka jest przyczyna zaparć u tak małych dzieci, ale najczęściej wymienia się zbyt małą ilość płynów, zmianę karmienia albo nieodpowiedni czas rozszerzania diety. Zaparcia mogą być również objawem poważniejszej choroby wtedy, gdy pojawiają się inne symptomy, takie jak: wymioty, brak apetytu, gorączka oraz niski przyrost masy ciała.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, to pomóc może zmiana diety u mamy. Warto wypijać odpowiednią ilość płynów i to najlepiej wody mineralnej. Przyda się również większa ilość błonnika, który można znaleźć m.in. w warzywach oraz owocach.

Jeśli mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym, to pomóc może, np. zmiana mleka. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem. W sprzedaży dostępne są mleka, których skład wpływa na poprawę konsystencji oraz częstotliwości oddawania kupki przez dziecko, a także ma korzystne działania na profil mikrobioty jelitowej. Można również dziecku podawać większą ilość płynów, najlepsza będzie niskozmineralizowana woda mineralna albo źródlana.

Rekomendacje:

Lewandowska A., Zych B., Kolka jelitowa u noworodków – częstość występowania oraz metody postępowania przez rodziców [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2017, 7(6).

Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kwiecień J., Ziora K., Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10(1).

Dziekiewicz, P. Albrecht, Ulewanie – praktyczny poradnik [w:] „Pediatria po Dyplomie”, 2016, nr 5.

[1] M. Dziekiewicz, P. Albrecht, Ulewanie – praktyczny poradnik [w:] „Pediatria po Dyplomie”, 2016, nr 5, s. 61-69.

[2] A. Lewandowska, B. Zych, Kolka jelitowa u noworodków – częstość występowania oraz metody postępowania przez rodziców [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2017, 7(6), s. 34-51.

[3] Ż. Malczyk, A. Jarzumbek, J. Kwiecień, K. Ziora, Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10(1), s. 65-71.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *