Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

0
Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Pielęgnacja niemowlaka, jego żywienie czy noszenie to tylko niektóre z zagadnienia, jakie na początku dla młodych rodziców są czarną magią. Jednym z pytań, które bardzo często sobie wówczas zadają, jest to dotyczące tego, do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane i czy jeżeli było ono karmione piersią przez pewien czas, warto po tym okresie wdrożyć ten produkt. O czym należy pamiętać, decydując się na stosowanie preparatu, jakim jest mleko dla dzieci? Podpowiadamy.

Mleko modyfikowane początkowe

Według ostatnich zaleceń Instytutu Matki i Dziecka najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko matki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie może ona zapewnić mu tego rodzaju pokarmu, powinien być on zastąpiony przez produkt, jakim mleko dla dzieci. Musi być ono jednak oznaczone jako początkowe, ponieważ zawiera wówczas inną mieszankę niezbędnych witamin i mikroelementów niż następne czy to przeznaczone dla juniorów.  

Warto mieć świadomość, że przez pierwsze sześć miesięcy w żywieniu niemowlaka wykorzystuje się wyłącznie mleko, dlatego musi mu ono dostarczyć wszystkich najważniejszych makroelementów. Mleko modyfikowane początkowe, oznaczane cyfrą 1, należy stosować od urodzenia do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka .lecz można je podawać również w długim drugim półroczu razem z pokarmami uzupełniającymi. Taką decyzję musi jednak podjąć lekarz prowadzący.

Mleko modyfikowane następne

Zarówno żywienie, jak i pielęgnacja niemowlaka powyżej 6 miesiąca życia, zazwyczaj się zmienia. Dlatego w drugim półroczu życia dziecka należy podawać mu mleko modyfikowane następne, oznaczone zazwyczaj cyfrą 2. Takie mleko dla dzieci nadal jest podstawowym składnikiem ich diety, jednak wymagania dotyczące tych preparatów są nieco inne, ponieważ zazwyczaj w tym okresie rodzice zaczynają rozszerzanie diety dziecka. Ten rodzaj pokarmu może być podawany do ukończenia pierwszego roku życia malucha.

Mleko modyfikowane Junior

Mleko dla dzieci oznaczone jako Junior, dedykowane jest maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia. Żywienie i pielęgnacja niemowlaka wówczas nieco się zmienia, ponieważ staje się on coraz bardziej samodzielny. Mleko modyfikowane w tym wieku stanowi uzupełnienie diety malucha i może ją wzbogacić w cenne witaminy, minerały i makroelementy. Tego typu preparaty oznaczone jako Junior dedykowane są zazwyczaj dzieciom do trzeciego roku życia. Na opakowaniu wówczas możemy znaleźć cyfry 3, 4 i 5, które odpowiadają stadium rozwoju malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *