Co może oznaczać gorączka u dziecka?

0
Co może oznaczać gorączka u dziecka?

Co może oznaczać gorączka u dziecka?

Gorączka u dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u pediatry. Powody jej występowania mogą być rozmaite – w ten sposób objawiają się zarówno infekcje, jak i poważne choroby stanowiące zagrożenie życia.

Dlaczego gorączkujemy?

Gorączka to stan podwyższenia temperatury wewnętrznej ciała do poziomu przekraczającego zakres jej prawidłowych dobowych zmian. Jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu i – choć budzi niepokój – oznacza, że system odpornościowy działa prawidłowo, produkując zwiększone ilości przeciwciał, które pomagają uporać się z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami.

Podwyższona temperatura u dzieci hamuje namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów oraz ich aktywność, co przyśpiesza powrót do zdrowia. Nie oznacza to jednak, że gorączkę należy bagatelizować, ponieważ niekiedy może stanowić symptom poważnego schorzenia.

Skąd się bierze gorączka?

Gorączka u dziecka budzi niepokój rodziców i jest jedną z najczęstszych przyczyn porad w gabinecie lekarskim oraz wizyt w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Skąd się bierze? W momencie zagrożenia układ immunologiczny wytwarza specjalne białka, które do podjęcia aktywności potrzebują temperatury przekraczającej 38 stopni Celsjusza. Na ten sygnał reaguje umiejscowiony w podwzgórzu (jest to niewielka struktura naszego mózgu) ośrodek termoregulacji, który zwiększa produkcję ciepła.

Temperatura u dzieci – jak się zmienia i co o niej wiedzieć?

Normalna temperatura mierzona na powierzchni ciała wynosi ok. 37 stopni Celsjusza. U niemowląt i małych dzieci ten wskaźnik jest zazwyczaj trochę wyższy niż u nastolatków i osób dorosłych. Zmienia się on także w ciągu dnia – najniższe wartości są notowane rano, a najwyższe między godz. 17 a 19. Wpływ na nie mają również inne czynniki, np. aktywność fizyczna.

U noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia za gorączkę przyjmuje się temperaturę ciała równą lub przekraczającą 38 stopni Celsjusza (mierzoną w odbycie). U dzieci do 3. roku życia gorączką określa się temperaturę wahającą się w przedziale 38–39 stopni Celsjusza (mierzoną w odbycie), zaś u starszych, gdy przekracza ona 38 stopni Celsjusza (i jest mierzona w jamie ustnej).

Dlaczego dziecko gorączkuje?

Zazwyczaj podwyższona temperatura u dzieci jest spowodowana infekcją (wywołaną przez wirusy, bakterie, pasożyty, gruźlicę), ale czasami także chorobą autoimmunologiczną, alergią, reakcją po zażyciu leków czy przyjęciu szczepionki. U noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia podwyższona temperatura może być objawem poważnego zakażenia układu moczowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia płuc. Często towarzyszy ona ząbkowaniu.

Jak radzić sobie z gorączką u dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak radzić sobie z gorączką u dziecka. Przede wszystkim należy podjąć działania zmierzające do obniżenia temperatury ciała. W aptekach dostępne są leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Za najskuteczniejsze uchodzą ibuprofen i paracetamol.

Ibuprofen może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia. Zalecana dawka przeciwgorączkowa tego preparatu, podawanego doustnie lub doodbytniczo, wynosi 5–10 mg/kg masy ciała. Ibuprofen można stosować na czczo, co przyśpiesza uzyskanie efektu przeciwgorączkowego. Bez konsultacji z lekarzem tego typu medykamenty nie powinny być jednak podawane dłużej niż przez 3 dni. Jeśli gorączka nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Poza środkami farmakologicznymi w celu obniżenia temperatury ciała można stosować metodę ochładzania organizmu. Skuteczne okazują się często zimne okłady na szyi, czole, skroniach, łydkach. U dzieci sprawdzają się też kilkuminutowe kąpiele w wodzie o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Należy pamiętać o nawadnianiu malucha oraz zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa.

Częsta temperatura u dziecka – co może oznaczać?

U niektórych dzieci epizody podwyższonej temperatury występują regularnie, bez wyraźnej przyczyny i innych objawów. Co może oznaczać częsta temperatura u dziecka? Niekiedy okazuje się symptomem chorób autoimmunologicznych (np. zespołu gorączek nawracających), nowotworów (białaczki) czy zakażeń dróg moczowych. Dlatego nie należy ich lekceważyć i skonsultować problem z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci dodatkowe badania.

Ewa Podsiadły-Natorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *