7 pomysłów na zabawy z dziećmi na długie zimowe wieczory

0
7 pomysłów na zabawy z dziećmi na długie zimowe wieczory

7 pomysłów na zabawy z dziećmi na długie zimowe wieczory

Jesień i zima to trudny okres dla rodziców. Pogoda za oknem nie zachęca do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, a w jakiś sposób trzeba spożytkować rozpierającą malucha energię. Na szczęście długie wieczory wcale nie muszą być nudne. Prezentujemy sprawdzone sposoby na zabawy z dzieckiem, które angażują na długie godziny i pozwalają spędzać wspólny czas w ciekawy sposób.

1. Gra

Planszówki i gry zręcznościowe kochają dzieci i dorośli, więc warto po nie sięgać zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Tego typu rozrywka pomaga wzmocnić więź z pociechą i uczy dziecko wielu przydatnych zachowań i umiejętności. Maluch zobaczy, na czym polega zdrowa rywalizacja lub współpraca z innymi graczami, przekona się, że przegrana to nic strasznego oraz popracuje nad logicznym myśleniem, cierpliwością i koordynacją wzrokowo-ruchową. Gra w wyławianie przedmiotów sprawdzi się już w przypadku 1,5-letniego malucha. Z nieco starszym dzieckiem można grać we wszelkie odmiany memo, labirynty magnetyczne czy grę zręcznościową, która polega na układaniu elementów na balansującej podstawie. Im dziecko starsze, tym większa liczba możliwości!

2. Przedstawienie

Zimowy wieczór to idealny czas na zorganizowanie teatru we własnym domu. Wymyślenie scenariusza to dla malucha sprawdzian kreatywności i wyobraźni oraz nauka opowiadania historii. Jako aktorów możecie zatrudnić ulubione lalki i misie lub samodzielnie wykonać pacynki ze starych skarpet, guzików i szmatek. W sklepach dostępne są też gotowe zestawy tematyczne, np. teatrzyk cieni czy magiczne sztuczki.

3. Wspólne muzykowanie

Najprostszym instrumentem muzycznym jest grzechotka, więc wspólne muzykowanie jest możliwe nawet z kilkumiesięcznym maluchem. Starszemu dziecku warto sprezentować zestaw prostych instrumentów, takich jak cymbałki, tamburyn czy flet. Zabawy muzyczne wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, ucząc wyczucia rytmu, kreatywności, wyrażania swoich emocji, koordynacji ruchowej i koncentracji. Trudno przecenić pozytywny wpływ muzyki, więc warto zachęcać dziecko do wspólnych koncertów, nawet jeśli zabawa nieco nadwyręży bębenki rodziców.

4. Zabawy plastyczne

Jesienne i zimowe wieczory to idealny czas, aby sięgnąć do szuflady z papierami kolorowymi, farbami, kredkami i masą plastyczną – piaskiem kinetycznym, plasteliną czy masą solną. Wspólne tworzenie obrazków, rzeźb, kolaży, biżuterii, plakatów i innych małych dzieł sztuki to zabawa, która angażuje na długie godziny. Dzieci kochają też wszelkiego rodzaju malowanki, a ostatnio pojawiła się na rynku ich ciekawa odmiana. Kolorowanki wodne wielokrotnego użytku w magiczny sposób wypełniają się kolorem po dotknięciu specjalnego pędzelka.

5. Czytanie

Długie wieczory to idealny czas, aby ukryć się razem pod kocem i zabrać dziecko w podróż po fascynującym świecie literatury. Dobrze dobrane książki pozwalają zażegnać nudę i stymulują rozwój intelektualny dziecka na wielu płaszczyznach. Czytanie poszerza zasób słownictwa i wiedzę o świecie, uczy empatii i rozwija wyobraźnię, więc trudno przecenić jego pozytywny wpływ na nasze pociechy. Warto zaszczepiać u dziecka miłość do książek już od najmłodszych lat.

6. Zabawa klockami

Mogą przyjmować najróżniejsze formy, ale niezmiennie angażują dzieci od pokoleń. Klocki, bo o nich mowa, to idealny sposób na kreatywne popołudnie ze swoją pociechą. Możecie wspólnie postawić prostą wieżę lub skomplikowany zamek, dom, szkołę lub miasto i wykorzystać budowlę do zabawy w odgrywanie ról. W sklepach znajdziesz zestawy o najróżniejszym stopniu skomplikowania – duże klocki dla maluszków i skomplikowane zestawy konstrukcyjne, po które chętnie sięgają nawet dorośli.

7. Zabawa w lekarza, gotowanie czy sklep

Odgrywanie różnych ról społecznych to zabawa, która pełni istotną funkcję w rozwoju dziecka. W ten sposób maluch porządkuje swój świat i uczy się zachowania w różnych miejscach. Tego typu zabawę można też wykorzystać, aby przygotować dziecko na trudne sytuacje, które mogą spotkać go w życiu, np. wizytę u dentysty czy lekarza. W sklepach dostępne są pięknie wykonane zestawy tematyczne, które sprawią, że zabawa stanie się jeszcze ciekawsza.

Szukasz bezpiecznych zabawek, które wpłyną pozytywnie na rozwój Twojego dziecka? Odwiedź sklep-tolek.pl.

Zdjęcia: sklep-tolek.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *